پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: ایرانگردی
شرح پرسش: در این انجمن، نقاط گردشگری، جاهای دیدنی، موزه ها، هتل ها، رستوران ها، . . . دیگر نقاط ایران بررسی می گردد.
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: علوم انسانی > گردشگری زمان ثبت سوال: پنجشنبه، 21 آذر 1392 - 19:52:13 تعداد بازدید: 595 تعداد پاسخ: 7
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 29/05/95 - 07:31
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
قالی پازیریک

قدیمی‌ترین فرش دنیا است که در سال ۱۳۲۸ (۱۹۴۹) توسط سرگی رودنکو، باستان‌شناس روس در دره پازیریک در کنار اشیاء باستانی دیگری در گور یخ‌زدهٔ یکی از فرمانروایان سکایی کشف شد. قالی پازیریک یک قالی پشمی با رنگهای زنده‌است. این فرش چهارگوش تقریباً مربع بوده و ابعاد آن ۱٫۹۸ در ۱٫۸۹ متر است. نقش‌هایی که در آن دیده می‌شود شامل تصویر سوارکاران، آهوهای در حال چرا کردن و جانوران افسانه‌ای با سر عقاب و بدن شیر است و حاشیه‌ای گل‌دار دارد. سرگی رودنکو پس از بررسی ساختار فرش و نگاره‌های آن متوجه شباهت زیاد نقش‌مایه‌های این فرش با نقش برجسته‌های تخت جمشید شد و بیشتر پژوهشگران این قالی را از دست‌بافت‌های پارت‌ها و یا مادها می‌دانند.

http://fa. wikipedia.org
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://upload.wikimedia.org
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ی، 17/05/95 - 08:05
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
چغازنبیل - شوش

مکان جغرافیایی زیگورات چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شوش (شهر باستانی) و 35 کیلومتری غرب شهر شوشتر، در نزدیکی منطقه باستانی هفت‌تپه است. دسترسی به این اثر باستانی از جاده ای انحرافی در جاده شوش به اهواز و همچنین از جاده شوشتر به هفت تپه (جاده کشت و صنعت کارون) مقدور است. «چغازنبیل» که نام باستانی این بنا است، واژه‌ای محلی و مرکب از دو واژه «چُغا» (در زبان لری به معنی «تپه») و زنبیل (به معنی «سبد») است که اشاره‌ای است به مکان معبد که تپه بوده و آن را به زنبیل واژگون تشبیه می‌کردند. این مکان نزد باستان‌شناسان به «دور-اونتَش» معروف است که به معنای «دژِ اونتش»» است. اونتاش گال پادشاه ایلام باستان است که دستور ساخت این شهر مذهبی را داده‌است. بنای چغازنبیل در میانه این شهر واقع شده‌است و مرتفع‌ترین بخش آن است. این نیایشگاه توسط اونتاش ناپیریش (حدود ۱۲۵۰ پ. م.)، پادشاه بزرگ ایلام باستان، و برای ستایش ایزد اینشوشیناک، الهه نگهبان شوش (شهر باستانی)، ساخته شده‌است. و در حمله سپاه خونریز آشور بانیپال به همراه تمدن ایلامی ویران گردید. سده‌های متمادی این بنا در زیر خاک به شکل زنبیلی واژگون مدفون بود تا اینکه به دست رومن گیرشمن فرانسوی در زمان پهلوی دوم از آن خاکبرداری گردید. گرچه خاکبرداری از این بنای محدب متقارن واقع شده در دل دشت صاف موجب تکمیل دانش دنیا نسبت به پیشینه باستانی ایرانیان گردید، اما پس از گذشت حدود ۵۰ سال از این کشف، دست عوامل فرساینده طبیعی و بی دفاع گذاشتن این بنا در برابر آنها آسیب های فراوانی را به این بنای خشتی - گلی وارد کرده و خصوصاً باقی‌مانده طبقات بالایی را نیز دچار فرسایش شدید کرده‌است. چغازنبیل جزو معدود بناهای ایرانی است که در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است. در بعضی از کتب تاریخی قدیمی، شوش (شهر باستانی) را چغازنبیل نامیده اند. در چغازنبیل کتبه‌ای با متن زیر به پیدا شد.

من اونتاش گال: آجرهای طلائی را حکاکی کردم. من در اینجا این مأوا را برای خدایان گال و ابنشوشیناک برپا کردم و این مکان مقدس را هدیه کردم. باشد که کارهای من که هدیه‌ای است برای خدایان گال و اینشوشیانک پذیرفته شود.

http://fa. wikipedia.org
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://upload.wikimedia.org
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
س، 12/05/95 - 07:37
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
آبشارهای یخی؛ فرصتی برای سفر و سرمایه‌گذاری

وقتی در کنار یک آبشار یخی بایستید بعید نیست که احساس کنید زمان متوقف شده است؛ چراکه آبشار که نمادی از جنب‌وجوش و خروش است، بدون هیچ حرکت و صدایی در کنار شما ايستاده است، انگار که طبیعت در قاب رفته باشد. آبشارها و رودخانه‌ها به سادگی یک دریاچه راکد یخ نمی‌زنند و به شرایط سردتری احتیاج دارند. همین امر تعداد آبشارهای بزرگ یخی دنیا را به شدت محدود می‌کند. اگر آب یک دریاچه با رسیدن دما به زیر صفر به راحتی یخ می‌زند، به این دلیل است که مولکول‌های آب که سرد شده‌اند، به هم نزدیک می‌شوند و تشکیل بلور آغاز می‌شود. این بلور آرام آرام به وسعت کل سطح دریاچه می‌رسد. ولی در آبشارها (یا هر آب روان دیگری)، مولکول‌ها پیوسته در حال حرکت روی یکدیگرند و تمام آب به‌طور یکنواخت سرد می‌شود و امکان رشد بلور در یک نقطه کاهش می‌یابد. اگر دمای زیر صفر برای مدت طولانی ادامه پیدا کند مولکول‌های سرد شده و کم حرکت با تجمع در کنار صخره‌های سرد تشکیل یخ را آغاز می‌کنند. به این ترتیب آبشار شروع به یخ‌زدن خواهد کرد. اگر بخواهیم تعدادی از آبشارهای یخ زده بلندتر از 30 متر را در دنیا نام ببریم، آبشار فنگ در ویل کلورادو (Vail Colorado)، آبشار مونت مورنسی در کانادا (Montmorency) و تستامنت (Testament) در آمریکا حتما جزو آنهایی خواهند بود که همه ساله گردشگران را از اقصی نقاط دنیا به سمت خود جذب می‌کنند. آبشارهای با عظمت و یخ زده در ایران نیز کم نیستند اما شاید شما در اولین نظر باورتان نشود تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، در میهن عزیزمان ایران گرفته شده باشد. متاسفانه بعضی از این آبشارها فقط توسط یخ‌نوردان و سنگ‌نوردان شناخته شده هستند؛ البته بیم این نیز می‌رود که اگر برای همه گردشگران شناخته شود، در معرض نابودی قرار گیرند اما شایسته است این آبشارها شناخته شوند و در عین حال پایداری طبیعت اطراف آنها نیز مورد توجه قرار گیرد. از جمله این آبشارها می‌توان مجموعه آبشارهای یخی هرنج (شهرستان طالقان)، آبشار نوا (آمل-لاریجان)، آبشار سنگان (20 کیلومتری شمال غرب تهران) و آبشار اخلمد (60 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد) را نام برد.

http://www .donya-e-eqtesad.com/news/78515 2/
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://www.donya-e-eqtesad.com
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
پ، 31/04/95 - 14:05
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
غار علی‌صدر (همدان - کبودرآهنگ)

غار علیصدر یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است. غار علیصدر با روزانه پنج هزارگردشگر در۷۰کیلومتری شهرهمدان نقش به سزایی در جذب توریست به این شهر دارد. غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر همچنین بزرگ‌ترین غار آبی جهان می‌باشد. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده‌است. ارتفاع غار از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است. اهالی روستا از این غار بعنوان مخزن و «سد» استفاده می‌کرده‌اند. از طرف دیگر، در بنچاق ها و اسناد روستا، نام ده «علی سد»، ولی در شناسنامه های اهالی، «علی سرد» ذکر شده. در زمان احداث جاده برای روستا در سال ۱۳۵۰، پیمانکار مجری در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را «علیصدر» نوشت و از آن زمان به بعد، این نام برای روستا و غار مصطلح شد. اولین کاوش حرفه‌ای و برنامه‌ریزی شده به غار علیصدر در ۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی توسط گروهی ۱۴ نفره از اعضای هیئت کوهنوردی همدان انجام شد که توانستند با کسب اطلاعات قبلی و همراه بردن تجهیزات لازم برای حرکت روی آب، با عبور از دریاچه، از شعبات و تالارهای مختلف آن بازدید کنند و زیبایی و عظمت داخل آنرا ببینند و اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاچه و طول و عرض و عمق وارتفاع غار بدست آورند. علی رغم انتشار خبر این بازدید و بازدیدهای متعاقب، تا سال ۱۳۵۲ دهانه غار تنگ و در حدود ۵۰ سانتیمتر بود و دسترسی به داخل غار تنها توسط کوهنوردان حرفه‌ای ممکن بود؛ تا اینکه عبدالله حاجیلو که از سال ۱۳۴۱ ریاست هیئت کوهنوردی همدان را بر عهده داشت و از جلب توجه مقامات برای توسعه غار مأیوس شده بود، شخصاً دست به کار شد و با مقبولیتی که در شهر و استان داشت با کمک مردم محلی و استفاده از بازوی هیئت کوهنوردی و انجمن شهرستان و استان، سرانجام دهانه غار در اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ به عرض 5 متر و ارتفاع 3 متر باز شد. در سال بعد، با بتون ریزی قسمتی از کف غار، مسیر خشکی نیز برای راهپیمایی در غار ایجاد شد و سپس با تجهیز غار به چند قایق و نیز تأمین روشنایی داخل آن، در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۵۵، غار علیصدر به بهره برداری رسید و بلیطهای چاپ شده برای بازدید گردشگران تحویل اداره تربیت بدنی همدان گردید. موفقیت عبدالله حاجیلو در توسعه و معرفی غار تا بحدی بود که محمد رضا پهلوی را نیز برای بازدید از غار در ۵ مهرماه ۱۳۵۵ ترغیب کرد که طی آن مقرر شد علاوه بر ارتباط برق سراسری به علیصدر و روستاهای اطراف و آسفالت راههای دسترسی به غار، نسبت به ایجاد مهمانسرای جهانگردی در ده علیصدر اقدام شود. آنچه غار علی‌صدر را از سایر غارهای آبی جهان متمایز می‌کند، سهولت استفاده از کانالهای آبی درون آن است که به سبب وسعت آن به‌راحتی می‌توان در آن طی مسیر کرده و با قایق‌های معمولی از درون آنها گذشت.

http://fa. wikipedia.org
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://commons.wikimedia.org
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
س، 29/04/95 - 16:09
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
دریاچه کیو (لرستان-خرم آباد)

دریاچه کیو در شمال غرب شهر خرم‌آباد قرار گرفته‌است. مساحت دریاچه هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متر است. این دریاچه از ارزش‌های توریستی درون‌شهری برخوردار بوده و همچنین زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است. کیو در زبان لری مردمان خرم‌آباد به معنی کبود رنگ و آبی است و دلیل استفاده آن آب زلال و عمیق این دریاچه‌است که به رنگ آبی و نیلی دیده می‌شود. این دریاچه به شهر خرم‌آباد جلوه خاصی داده و در کنار جاذبه‌های تاریخی فراوان در دره خرم‌آباد و چشمه‌های پر آب شهر را در ردیف یکی از شهرهای زیبا و توریستی قرار داده‌است. آب دریاچه از چشمه تامین می‌شود و به لحاظ ویژگی‌های خاص خود می‌تواند به عنوان یکی از مراکز جذب توریست تبدیل شود. در کنار این دریاچه امکانات تفریحی، شهربازی و چشم انداز زیبایی وجود دارد. به‌سازی دریاچه در سال‌های اخیر اقداماتی در جهت حفاظت از منابع تامین کننده آب دریاچه و همچنین چراغ گذاری و ترمیم نرده‌های اطراف دریاچه صورت گرفته‌است همچنین طرح‌هایی برای ایجاد فواره و آب نما در دریاچه در دست بررسی است. همچنین طرح انتقال آب چشمه گلستان به دریاچه کیو باعث دائمی شدن آن وخشک نشدن آن در نیمی از فصل های سال است.

http://fa. wikipedia.org/
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://commons.wikimedia.org
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ی، 06/04/95 - 12:34
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
لاسم (مازندران - آمل)

روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران ایران.این روستا، که یکی از ییلاق‌های متعلق به شهرستان آمل است، طبیعت بسیار زیبایی دارد. در گذر از تهران به شهرستان آمل، 5 کیلومتر بعد از روستای پلور، یک مسیر انحرافی به سمت شرق، جاده‌ی هراز را به این روستا وصل می‌کند. این مسیر پوشش آسفالتی دارد و از کیفیت مناسبی برخوردار است. فاصله‌ی روستای لاسم از جاده‌ی هراز 14 کیلومتر است ادامه این مسیر به روستای سله بن و جاده فیروزکوه منتهی می شود. در این مسیر، طبیعت روستاهای لاسم و وزنا بسیار زیباست. روستا در دل کوه‌های اطراف قرار دارد و پوشش گیاهی آن، عمدتاً درخت تبریزی است. روستا در کنار یک رودخانه که در گذشته به دریاچه‌ی لاسم سرازیر می‌شد، قرار دارد، اما به دلیل رویدادهای طبیعی از قبیل رانش زمین و نیز خاکبرداری غیر اصولی از منطقه، دیگر اثری از این دریاچه باقی نمانده است. لاسم از آبشارهای متعدد پر شده که از مهمترین آنها، آبشار آب مراد و آبشار انگمار را می توان نام برد. زمین های وسیع و کشتزارهای گندم و جو، لاسم را در بین روستاهای این منطقه متمایز کرده است. چشمه پرآب لاسم هم در کنار تخته سنگی بزرگ بنام تخت شاه، بر زیبایی منطقه افزوده است. رودخانه لاسم به طول ۲۱ کیلومتر از دامنه شمالی کوه قره داغ سرچشمه گرفته و ضمن عبور از کنار روستای لاسم و حرکت به سمت پلور، به رود هراز می ریزد. در ادامه مسیر لاسم و در محدوده روستاهای ارجمند و لزوز نیز آبشارهای فصلی و دایمی بسیاری در دامنه کوه ها و امتداد رودخانه های منطقه دیده می شوند که احتیاج به تفحص بیشتری دارند. قله زیبای میشینه مرگ نیز در این منطقه واقع شده و در مسیر صعود به آن، دره های سنگلاخی و آبشارهای فراوانی گزارش شده است.

http://fa. wikipedia.org

http://www .mchto.blogfa.com
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://www.irandeserts.com
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ی، 06/04/95 - 12:33
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
آبشار آب مراد (مازندران-آمل-لاسم)

در آمل در روستا ییلاقی دشت لاسم قرار دارد که مجموعه هفت آبشارهای لاسم است و به آب مراد معروف می باشد.آبشار آب مراد لاسم در گذشته تفرجگاه شاهان قاجار از جمله ناصرالدين شاه بوده است که بر سر در ورودی غار لاسم اين ابيات با تصاوير بديع و زيبای شکار و شکارچی بر روی سنگ حک شده و قدمت تاريخی دارد. اين دو بيت را ناصرالدين شاه شاه قاجار گفته است.

بخ بخ اين ماء سلسبيل است می کند اينجا گذار .. يا که زمزم گشت جاری قدرت پروردگار
خوش بود اينجا سماور با کباب و يار و می . . . . . . گه بنوشد گه ببوسد گه خورد گوشت شکار

در بالای آبشار يخ و برف دائمی يخچال وجود دارد که در بهار ، آب آن بسيار زياد بوده و رفته رفته تا شروع سرمايی دوباره کاهش می يابد . وجود پوشش گياهی زيبا و تخته سنگ های صيقل داده شده به وسيله آب و آبشار های کوچک در مسير رسيدن به آبشار اصلی و نوای چوپانان و وجود قله دماوند در روبرو و آب بسيار سرد و گوارا اين منطقه را به بهشتی حيرت انگيز بدل کرده است. مردم روستا از قول پيشينيان ميگويند : هر که حاجتی داشته باشد و به زير آبشار رود به مرادش خواهد رسيد.

http://fa. wikipedia.org
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://www.irandeserts.com
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2020 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)