پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: لزوم اعمال خاتمه پیمان در صورت افزایش تغییرات بیش از 25%(بحث)
شرح پرسش: با توجه به اینکه در ماده 29 شرایط عمومی پیمان در خصوص "تغییرات"مقادیر بیش از 25% نسبت به براورد منضم به پیمان صرفا از کلمه "نباید" استفاده شده است آیا کارفرما را ملزم به اعمال خاتمه پیمان (ماده 48) می دانید؟
(با عنایت به خسارات احتمالی وارده ناشی از مناقصه مجدد و عدم صرفه و صلاح (احتمالی)دولت و عدم درج صریح در ماده 48 بهترین نظر کارشناسی را چه می دانید؟)
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: همه موارد زمان ثبت سوال: چهارشنبه، 11 دی 1392 - 11:29:51 تعداد بازدید: 3800 تعداد پاسخ: 9
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهرداد امیری مقدم
ج، 30/07/95 - 17:56
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
سلام وادب واحترام
نظربه این که شرایط عمومی پیمان جزواسنادپیمان است
چنانچه به هردلیلی کاربه اختلاف بکشدومغایر با آن عمل شود
برای طرفین مشکلات حقوقی ایجاد خواهد شد ولو این که به صرفه اقتصادی کارفرما باشد
بهتراست قبل از ادامه کار ازمراجع ذیربط ومتربط مثلشورای فنی استان یاشورای عالی فنی استعلام ومجوز احتمالی اخذ گردد
وسپاس
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

یاشا ر صفر زاده
د، 12/07/95 - 15:34
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
پروژه ما الحاقیه 25%ش پر شده و مجدد داریم مذاکره می کنیم برای الحاقیه 25% افزایش دوم!
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

شاهین محرومی
س، 26/05/95 - 22:04
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
با شما موافقم . با این وجود درصورت افزایش بیش از 25 درصد مبلغ پیمان , قرارداد خاتمه یافته و برای ادامه کار با پیمانکار حاضر و یا پیمانکار ثالث از طریق ترک تشریفات و اگر صلاح نباشد از طریق مناقصه کار ادامه پیدا می کند.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

ناصر حسین زاده
ش، 09/05/95 - 14:41
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: شاهین محرومی (1392/12/15 - 21:12):
اصولاً پیمانکاران تمایل به ادامه کار دارند چرا که می خواهند نظر و رضایت کارفرما در پروژه های بعدی را جلب نمایند از طرفی شاید به دلیل پایین بودن نرخ پیمانشان یا تغییرات زیاد قیمت ها و به طول انجامیدن کار متضرر شده باشند ، لذا با کارفرما با نرخ جدید به توافق می رسند . درغیر این صورت براساس بند ج ماده 39 شرایط عمومی پیمان کار خاتمه ( طبق ماده 48 شرایط عمومی پیمان ) و تحویل موقت و یا تحویل قطعی می گردد .

توافق با کارفرما در خصوص تغییر نرخ پیمان در پروژه های عمرانی(بسته به سیستم بروکراسی کارفرما و در صورت شمول موارد قانونی) معمولا روند طولانی و دست و پاگیری دارد(چه ،در غیر این صورت کلیه پیمانکاران در این خصوص اقدام می کردند) همچنین در صورت افزایش در صد تغییرات از سقف 25% (قانونا و نه عرفا) کارفرما ملزم به خاتمه پیمان است.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

شاهین محرومی
ش، 02/05/95 - 21:12
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
اصولاً پیمانکاران تمایل به ادامه کار دارند چرا که می خواهند نظر و رضایت کارفرما در پروژه های بعدی را جلب نمایند از طرفی شاید به دلیل پایین بودن نرخ پیمانشان یا تغییرات زیاد قیمت ها و به طول انجامیدن کار متضرر شده باشند ، لذا با کارفرما با نرخ جدید به توافق می رسند . درغیر این صورت براساس بند ج ماده 39 شرایط عمومی پیمان کار خاتمه ( طبق ماده 48 شرایط عمومی پیمان ) و تحویل موقت و یا تحویل قطعی می گردد .
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

ناصر حسین زاده
ش، 02/05/95 - 00:33
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: شاهین محرومی (1392/09/11 - 20:09):
با توجه به اینکه افزایش ها و کاهش ها به صورت جداگانه محاسبه می شود . چنانچه طبق برآورد ، کار انجام نشود و کاهش در کار پیش بیاید ، هنگامی که افزایش 25 درصد مبلغ اولیه پیمان باشد ، در صورتی که پیمانکار مایل به ادامه کار نباشد قرارداد بایستی خاتمه یابد در غیر این صورت می توان از طریق متمم قرارداد یا ترک تشریفات ادامه کار به پیمانکار حاضر واگذار گردد .

با تشکر
دقیقا مساله همین است،در صورت کاهش با تمایل پیمانکار کار ادامه پیدا می کند ولی مساله اصلی در "افزایش تغییرات بیش از25%" است که از سویی در تعدادی از پیمانها تبدیل به راه فراری برای برخی پیمانکاران است و از سویی در برخی پیمانها که پیمانکار تمایل به ادامه کار را دارد سر راه او معضل به وجود می آورد.
به نظر من ماده 29 شرایط عمومی پیمان در ویرایش جدید نیازبه بازنگری اساسی دارد.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

شاهین محرومی
س، 29/04/95 - 20:09
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
با توجه به اینکه افزایش ها و کاهش ها به صورت جداگانه محاسبه می شود . چنانچه طبق برآورد ، کار انجام نشود و کاهش در کار پیش بیاید ، هنگامی که افزایش 25 درصد مبلغ اولیه پیمان باشد ، در صورتی که پیمانکار مایل به ادامه کار نباشد قرارداد بایستی خاتمه یابد در غیر این صورت می توان از طریق متمم قرارداد یا ترک تشریفات ادامه کار به پیمانکار حاضر واگذار گردد .
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

ناصر حسین زاده
س، 29/04/95 - 19:51
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: شاهین محرومی (1392/22/11 - 11:22):
الزامی به خاتمه پیمان نیست . چرا که کارفرما می تواند از طریق متمم قرارداد با نرخ قبلی و یا نرخ جدید به صورت ترک تشریفات اقدام نمود که بایستی شاخص مبنای پیمان سه ماهه قبل از ترک تشریفات باشد و ضریب بالاسری نیز 1.2 باشد .

با تشکر ازپاسخ شما
سوال در خصوص افزایش "تغییرات" بیش از25% نسبت به براورد است که حتی احتمال دارد قبل از پر شدن نیمی ازمبلغ پیمان به دلیل عدم تهیه مناسب براورد مقدار تغییرات ازسقف 25% عبور کند .
انعقاد متمم پیمان و اجرای ترک تشریفات لزوما باید پس از پر شدن 125% مبلغ پیمان صورت پذیرد.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

شاهین محرومی
س، 29/04/95 - 11:22
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
الزامی به خاتمه پیمان نیست . چرا که کارفرما می تواند از طریق متمم قرارداد با نرخ قبلی و یا نرخ جدید به صورت ترک تشریفات اقدام نمود که بایستی شاخص مبنای پیمان سه ماهه قبل از ترک تشریفات باشد و ضریب بالاسری نیز 1.2 باشد .
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2019 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)