پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: فومن
شرح پرسش: در این تالار مناطق گردشگری این شهرستان پیگیری می گردد.
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: علوم انسانی > گردشگری زمان ثبت سوال: چهارشنبه، 30 بهمن 1392 - 07:33:25 تعداد بازدید: 973 تعداد پاسخ: 12
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:27
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
آبشار لارچشمه - فومن

آبشار لارچشمه قبل از روستاي ماسوله قرار دارد. در همین محل و در کنار جاده فومن به ماسوله چشمه لارچشمه از کوه می جوشد. رستوران ، قهوه خانه و استراحتگاه در مجاورت آن ایجاد شده است. ارتفاع آبشار در حدود 6 متر و حوضچه آب کوچکی در پای آن ایجاد شده است. آبشار در ارتفاع 670 متری از سطح دریا واقع است و در میان منطقه ای با جنگلهای انبوه قرار گرفته است. وجود آبشارها و چشمه هاي متعدد در اطراف ماسوله، زيبايي طبيعت آن را دو چندان نموده است .آبشارهاي اين منطقه بصورت پراكنده در اطراف ان ديده مي شوند . از آبشارهاي ماسوله ميتوان به آبشار كوشم، آبشار ماسوله رودخان، آبشار خرم بو ( خربو ) و آبشار لار چشمه اشاره نمود كه هر كدام مي توانند بهانه اي جهت بازديد از طبيعت زيباي ماسوله باشند.

http://www .irandeserts.com
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://seeiran.ir
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:27
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
چشمه آب معدنی علی زاخونی ماسوله - فومن

چشمه آب معدنی علی زاخونی کمی بالاتر از بازار ماسوله قرار دارد. آب این چشمه داراي بی کربنات است و در مداواي ناراحتی هاي جهاز هاضمه تاثیر گذار است. البته از این آب براي آشامیدن نیز استفاده می شود.

http://www .gchto.ir
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:26
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
کوه آسمان سراي ماکلوان - فومن

روستاي ماکلوان از جمله روستاههاي مهم وپرجمعیت شهرستان فومن است . این روستا در مسیر دسترسی به ماسوله قرار دارد. در حاشیه روستا زمینهاي کشاورزي و خانه هاي روستائیان قرار دارد. در اطراف روستا منطقه جنگلی و تفرجگاهی قرار دارد به نام کوه آسمان سراي ماکلوان معروف است. در روستاي ماکلوان بازار و مغازه هاي فروش مواد غذایی ، قهوه خانه و غذا خوري وجود دارد.


http://www .gchto.ir
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:24
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
ییلاق هاي ماسوله مانند خلیل دشت ولنندیز - فومن

دور تا دور ماسوله به وسیله کوه احاطه شده است . این بخش به خصوص مناطقی مثل خلیل دشت براي توسعه ورزش هاي زمستانی مناسب است و می تواند مکمل سایت ماسوله باشد. دسترسی پیاده به این ارتفاعات حدود 5 الی 6 ساعت پیاده روي دارد. در ضلع روبروي ماسوله یک آبشار پرآب جاري است.

http://www .gchto.ir
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:22
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
قلعه رودخان - فومن

دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند.این قلعه با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده است. از مسیر اصلی و آسفالته مسافت قلعه تا فومن ۲۵ کیلومتر، تا ماکلوان تقریبا ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله ۶۰ کیلومتر است. این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرم‌سرای وی) و قورخانه (محل فعالیت‌های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده است. ارگ در قسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است. قراول‌خانه‌ها در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌های متعدد بر اطراف مسلط است. چشمه‌ای نیز میان قلعه و گودترین محل آن وجود دارد. بخش شرقی قلعه شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه است. بخش غربی دوازده ورودی دارد، چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند، دیگر بناهای این بخش را تشکیل می‌دهند. ۴۰ برج دیده‌بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق‌های هشت ضلعی آن با طاق‌های گنبدی پوشانده شده است. دور تا دور دیوارها و برج‌ها روزنه‌هایی شیب‌دار دیده می‌شود که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده‌اند. لازم به ذکر است که در طول تاریخ قلعه، هیچ‌گاه دشمنی به آن نفوذ نکرده و نتوانسته آن را فتح کند.

http://fa. wikipedia.org
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://upload.wikimedia.org
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:21
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
ماسوله

شهر تاریخی و توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه آلود، تابستانهای خنک و زمستانهای پر برف است. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردارجنگل فومن،۶۰ کیلومتری شهر رشت ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع است. زبان اصلی مردم ماسوله مانند زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان «زبان تالشی» است که ریشه در زبان پارسی پهلوی دارد.و با زبان گیلکی(زبان اصلی مرکز و شرق گیلان) متفاوت است.دین مردم ماسوله اسلام و مذهبشان شیعه است. ماسوله شامل وسعتی معادل یکصد هکتار منطقه تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی، یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران است که هر ساله پذیرای ده‌ها هزار گردشگر می‌باشد. شهر تاریخی و توریستی ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصربه‌فرد در جهان شناخته شده است. ماسوله با کوهستان‌های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستی ترین مناطق شمالی ایران با جلوه‌های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است و قله شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان و هدفی جذاب برای گروههای کوهنوردی می‌باشد. دو هتل در داخل فضای معماری سنتی ماسوله و چندین هتل در جاده زیبای منتهی به آن پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی هستند همچنین تعداد زیادی مهمانخانه و خانه اجاره ای هم در این زمینه وجود دارند. شهر امروزی ماسوله شامل مجموعه معماری سنتی کوچکی است که در دل ژرف طبیعت رشته کوههای سرسبز با وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار در مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه، ۵۹ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه، ۹ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. و محدوده­ آن از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به طارم علیا (استان زنجان)، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال (استان اردبیل) می ­رسد محدوده مرکزی ماسوله از سه جهت شمال، جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر دره­ای زیبا مشرف است ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد برابر با ۱۰۵۰ متر است آب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستانهای خنک و زمستانهای سرد و پر برف است اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است و راه اصلی ارتباطی آن، جاده­ ایست که به سمت فومن کشیده شده است. ماسوله دارای معماری منحصربه‌فردی است. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده‌رو استفاده می‌شوند. بافت معماری ماسوله در دوران زندیه شکل گرفته است و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. تعداد طبقات ساختمان‌ها معمولاً تا دو طبقه می‌رسد. قرار داشتن در شاهراه ارتباطی سابق و وجود هشت کاروانسرا موید این مطلب است که پیشه بسیاری از مردمان ماسوله داد و ستد بوده است. صنایع دستی ماسوله شامل صنایع فلزی و چوبی نیز تا حدود دهه شصت رواج داشته که در حال حاضر به کلی از بین رفته است. اقتصاد ماسوله در حال حاضر مبتنی بر توریسم است.

http://fa. wikipedia.org
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://upload.wikimedia.org
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:20
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
موزه حیات وحش ماسوله - فومن

در دل زیبایی طبیعی و خدادادی ماسوله موزه حیات وحش نیز در بین خانه‌های پلکانی این شهرک تاریخی در گوشه‌ای دنج قرار دارد و به راحتی دیده نمی‌شود. پرده‌ای روی دیوار گلی، مکان موزه حیات وحش را مشخص می‌کند و گردشگران می‌توانند با کمی دقت محل موزه را تشخیص دهند. «حیوانات تاکسیدرمی» در داخل اتاقکی گلی و نیمه تاریک موزه انسان را برای یک لحظه دچار واهمه می‌کند اما وقتی چشم به تاریکی موزه عادت کرد متوجه انواع حیوانات خزنده، درنده و پرنده ‌کوه‌ها و جنگل‌های ماسوله می‌شود. خرس قهوه‌ای 800 کیلویی، گورکن، گربه وحشی، راسو، کفتار، آفتاب‌پرست، خرگوش، شاهین، عقاب، پلیکان، قو، طاووس، قرقاول، کبک و... از حیوانات تاکسیدرمی موزه حیات وحش ماسوله هستند. مدیر موزه حیات وحش ماسوله درباره این موزه اظهار می دارد: وسایل موزه حیات وحش ماسوله 200 سال قدمت دارد و به صورت شخصی اداره می‌شود. این موزه 6 سال پیش با هزینه شخصی راه‌اندازی شده است. وی با تصریح اینکه حیوانات داخل موزه هیچ‌کدام شکار نشده‌اند، ادامه داد: این حیوانات بر اثر تصادف و حادثه‌ جاده‌ای جمع‌آوری شدند و برای «تاکسیدرمی» آنها هزینه کردیم. مدیر موزه حیات وحش ماسوله، برخی از حیوانات مانند غاز، پلیکان و طاووس را در ایران بی‌نظیر خواند و خاطرنشان کرد: بقیه حیوانات متعلق به ماسوله است.

http://www .farsnews.com
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://media.farsnews.com
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:20
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
موزه مردم شناسی ماسوله - فومن

این موزه در مدخل ورودی شهرتاریخی ماسوله، درسال۱۳۸۱تاسیس وشروع به فعالیت کرد.موزه جامعه شناسی ماسوله چنین توصیف می شودکه: درداخل موزه درسه بخش ،مجموعه ای ازاشیاء مربوط به فرهنگ مردم ماسوله به نمایش گذاشته شده است:
بخش اول:اسنادووسایل مربوط به صد سال اخیرمنطقه ماسوله واطراف ان است.
بخش دوم:اسناد و وسایل مربوط به دوقرن اخیرمنطقه ماسوله و روستاهای اطراف ان.
بخش سوم:وسایل مربوط به چهارقرن اخیر.
این وسایل شامل اثاثیه وابزارالات جنگی، دست ساخته ها ودستاوردهای فنی و شکار و به طورکلی شامل وسایل زندگی مردم ماسوله، وسایل زراعت، وسایل ارتباطی و سفالینه ها و اشیاء بسیار زیبا و قیمتی می باشد که جنس وسایل از چوب، سنگ، شیشه، چرم، کاغذ و غیره است. وسایل موجود در موزه، داخل ویترین ها با زیرنویس تالشی که زبان محلی مردم انجاست همچنین به زبان فارسی و انگلیسی قراردارد. این موزه دریک طبقه به صورت ساختمانهای گلی وسنتی بنا شده است و دارای ۳ اطاق با مجموع مساحت ۶۰ مترمربع و محوطه ای حدود ۲۰۰ مترمربع است. انواعی از لباسهای سنتی و پوششهایی مثل جوراب، گیوه، روسری، جلیقه، انوایی ازعروسکهای دست سازی که باذوق وسلیقه افراد انجا ساخته شده و همچنین انواعی ازابزارهای نخ ریسی، شانه پشم که با ان گره های پشم را باز می کنند درون محوطه قراردارد. درداخل موزه انواع کوزه ها، جام ها، کفش های سنتی، پولهای قدیمی اعم ازسکه ای وکاغذی اسنادوشناسنامه قدیمی همچنین انواعی از چینه های گلی، کتیبه، انواع داس، گهواره، وسایل کوبیدن برنج، وسایل درو، کوزه ها و ترازوی چوبی، قران قدیمی، جای قلم، صندوق گرد، هاون، جای سوزن، رادیو، وسایل شال بافی، ساز سورنا، چپق، رنده، اسیای دستی وغیره وجود دارد.

http://see iran.ir
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://seeiran.ir
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:18
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
مجسمه معروف آناهیتا در شهر فومن

شهر فومن با داشتن مجسمه های معروف چهاردختران-شکاربانان -گوزنان-طاووس ، آناهیتا، میرزاکوچک جنگلی و... به شهر مجسمه ها شهرت دارد. آناهیتا یکی از معروفترین مجسمه های فومن است.،به روایت اوستا، زنی است راست بالا و آزاده نژاد و شریف که قهرمانان او را می ستایند و به عنوان مظهر پاکی های ایران باستان ، زنده و شاداب در یکی از میدان های اصلی شهر ایستاده است. آناهیتا به معنای پاک، پاکیزه و صاف بوده و به ارمنی آناهیت و در فارسی آناهید آمده و نام تغییریافته‌اش همان ناهید امروزی است. آناهیتا سالیان سال است با مشعلی در دست و سوار بر درشکه ای در میدان شهدای فومن چنان می‌‌تازد که گویی گردی به پای او نمی‌رسد. این زن سوارکار با دو اسب سفید خود، رو به سوی ماسوله می‌‌تازد.در آیینهای ایران باستان؛ ایزدی که جایگاه مهمی داشته و اکنون نمادی از آن در فومن مشاهده می‌‌شود، آناهیتاست. آناهیتا الهه همه آبهای روی زمین است و اقیانوس کیهانی از او سرچشمه می‌‌گیرد. او برگردونه ای سوار است که چهار اسب، باد، باران، ابر و تگرگ او را می‌‌کشند. او سرچشمه زندگی است و به دلیل ارتباطی که با زندگی دارد، جنگجویان در نبرد، زنده ماندن و پیروزی را از او طلب می‌‌کنند. بیشتر ویژگی های ظاهری که اوستا برای معرفی آناهیتا بیان می‌‌کند در مجسمه آناهیتای شهر فومن مشاهده می‌‌شود و چندان تفاوتی با متون اوستایی ندارد.

http://shi va101.persianblog.ir
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://images.persianblog.ir
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ج، 05/06/95 - 11:14
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
صنایع دستی ماسوله

صنایع دستی معروف ماسوله چاقوسازي است که با استفاده از شاخ گوزن چاقوهاي بسیار جالب و ارزشمندي می سازند. سایر صنایع دستی ماسوله عمدتاً به دست ساخته ها و دست بافت هاي زنان ماسوله اختصاص دارد. این بافندگان خوش ذوق در روزهاي آفتابی بر در سراي خانه خویش می نشینند و با استفاده از کاموا و یا نخ هاي پشمی محلی انواع جوراب ، لیف و کیسه و عروسک هاي زینتی زیبا می بافند.

http://www .gchto.ir
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
د، 01/06/95 - 15:02
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
سوغات شهر فومن

کلوچه سنتی فومن که مواد اصلی آن را آرد، تخم مرغ، شکر، روغن حیوانی، دارچین، وانیل، جوز و مغز هل تشکیل می‌دهند.غیر از کلوچه سنتی فومن، نان روغنی و نان خشک این شهر و همچنین حلوا کنجدی واگردک (اگرده) از شیرینی‌های محلی تاریخی ماسوله از دیگر سوغات معروف شهر زیبای فومن است.

http://shi va101.persianblog.ir/
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
د، 18/05/95 - 07:59
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
آبشارهای ماسوله - فومن

شهر ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در 20 کیلومتری شهر ماکلوان و 36 کیلومتری شهر فومن و 60 کیلومتری شهر رشت قرار دارد. آبشارهای ماسوله به صورت پراکنده در نقاط مختلف آن دیده می‌شوند و اگرچه در پی سیل‌های سالیان اخیر دستخوش تغییراتی شده‌اند ولی همچنان مورد توجه دوستداران طبیعت می‌باشند. از جمله آبشارهای ماسوله آبشار کوشم ماسوله است که در انتهای دره جنگلی ماسوله و در ارتفاعات این منطقه واقع شده و ارتفاع آن به حدود 30 متر می‌رسد. مسیر دسترسی به این آبشار با شیبی ملایم و در امتداد رودخانه و در جهت مخالف جریان آب است که پس از حدود یک ساعت کوه‌پیمایی و گذر از چند آبشار کوچک دیگر، در انتهای تنگه دیواره‌ای سنگی دیده می‌شود که آب از بالای آن به پایین فرو می‌ریزد. از دیگر آبشارهای این منطقه می‌توان به آبشار ماسوله رودخان با ارتفاع بیش از 20 متر، آبشار خرم بو (خربو)، آبشار توریشوم و آبشار لارچشمه نیز اشاره کرد که جلوه‌ای بسیار زیبا دارند.

http://www .wikipg.com
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://www.wikipg.com
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2020 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)