پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: املش
شرح پرسش: در این تالار مناطق گردشگری این شهرستان پیگیری می گردد
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: علوم انسانی > گردشگری زمان ثبت سوال: شنبه، 03 اسفند 1392 - 07:20:27 تعداد بازدید: 299 تعداد پاسخ: 5
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
چ، 27/05/95 - 09:52
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
غار شماره ی 2 روستاي كشمش - املش

غارشماره ی 2 در جنوب روستای کشمش پس از عبور از جاده کوهستانی و سوی رودخانه چاک رود میان درختان جنگلی قرار گرفته است. این غار در جنوب غار شماره ی 1 با فاصله ی 200 متر قرار دارد. در روبروی آن دقیقاً در امتداد غارهای شماره ی 1 و 2 قلعه شاه نشین گورَج از دور نمایان است. غار شماره ی 2 دارای دو دهنه است که در قسمت اول غار وجود دارد و به طول 4 و عرض 5 و ارتفاع 5 متر می باشد. جنس غار از آهک می باشد که قسمتی از این غار توسط انسان کنده شده و درون غار نشانگر وجود زندگی در درون این غار می باشد. در قسمت دوم این غار دهانه آن بیش از 10 متر و ارتفاع آن 7 متر می باشد. در داخل غار تونل هایی به صورت عمودی و افقی وجود دارد که طول آن زیاد نمی باشد در جلوی این غار چاهی وجود دارد که قسمتی از آن توسط حفاران غیرمجاز تخریب گردیده است. این غار دارای دو دهنه با ابعاد مختلف می باشد که دارای تونل هایی به طول کم می باشد.

http://www .gchto.ir
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://www.gchto.ir
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ش، 23/05/95 - 16:24
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
خانه گوهر تاج خانم - املش

برای رفتن به املش اگه از رشت حرکت کنیم باید به طرف شرق گیلان بریم. حدود 65 کیلومتر رو که پشت سر بذاریم به این شهرستان می رسیم. شهرستانی کوهستانی با آب و هوایی معتدل که مناظر طبیعی و بنا های تاریخیش، نظر گردشگرای بسیاری رو جلب می کنه. یکی از این بناها، ساختمان گوهر تاج خانمه که ابتدای کوچه رهبری واقع شده. قرار گرفتن این ساختمان در مجموعه سکونتگاه های قدیمی و بازار اصلی شهر، اهمیتش رو دوچندان کرده. این بنا متعلق به گوهر تاج خانم یکی از دختران خانواده صفویه. معماری بنا رو استاد حاج احمد بنا و استاد حسین تهرانی به عهده داشتن. ساختمان گوهر تاج خانم، در مرکز محوطه ای وسیع بنا شده و از 2 جهت شمال و جنوب به بیرون راه داره . در قسمت شمالی محوطه، ساختمان دیگه ای قرار گرفته که حمام، دستشویی، مطبخ، انباری و آتشدان داره. ساختمان اصلی در 2 طبقه روی دیوارهای 60 و 80 سانتی خِشتی و آجری با مساحت حدود 540 متر بنا شده. طبقه همکف ساختمان بیشتر به فضای عمومی و پذیرایی اختصاص داره. نورگیرهای طبقه ی همکف، نسبت به طبقه فوقانی، کوچیکتره. پنجره های بزرگ اتاق ها باعث می شه تهویه فضا آسونتر باشه. بیشتر اتاق ها، طاقچه های زیبا دارن. آجرکاری های ظریف دور پنجره های چوبی، زیبایی بنا رو دو چندان کرده. ایوان چوبی هم از جلوه ها ی دیگه ساختمان گوه تاج خانمه. و حصار دور محوطه جلوه ای خاص به این بنا بخشیده. این ساختمان جزو آثار ملی یه و به ثبت رسیده.

http://gui lan.irib.ir/
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
ش، 23/05/95 - 16:16
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
میل امام - املش

این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میل اُمام (meel omâm) که در میان مردم منطقه به برج امام و همچنین آتشکده ی دوران ساسانی معروف است، در فاصله یک کیلومتری شمال شرق روستای قدیمی و زیبای اُمام از توابع دهستان سمام بخش رانکوه شهرستان املش قرار دارد و دسترسی به آن از روستای سمام امکان پذیر است. میل امام بلندترین نقطه کوه سومان سرا، در ارتفاع 2000 متری سطح دریا قرار دارد. ستوده درباره ی این قلعه نوشته است: در مشرق آبادی اَمام در فاصله ایکه به خط مستقیم در حدود یک کیلومتر بر فراز قله ای سنگی و خاکی میله ای از سنگ نتراشیده و گچ بنا شده است. شکل این میل، استوانه ای است که کروی مخروط قرار دارد و … روی سراسر بدنه ی خارجی را با گچ غربالی و درشت سفید کرده بودند تا از دور نمایان شود، این برج را باید جزء برج های راهنما دانست. در فرهنگ جغرافیای ایران آمده است که در اطراف این میل بقایای ابنیه ی قدیمی از قبیل آجر و سفال مشاهده شده است، از این رو این برج، آتشکده و یا برج خبری بوده است. البته بعضی از ریش سپیدان محل هم معتقدند این محل در گذشته آتشکده بوده. از این نوع برج در اکثر نقاط کشور یافت می شود. بر بالای تپه طبیعی، بقایایی از میل امام به ارتفاع 670 سانتی متر دیده می شود(نزدیک به 7 متر) قطر پایه های آن بین 120 تا 140 سانتی متنر مربع متغیر است. قط محیط بنا در قسمت فوقانی کم تر است و در سمت غربی با توجه به شیب کوه ارتفاع بیشتری دارد. قطر داخلی برج 160 سانتی متر و ضخامت دیواره ی برج در قسمت فوقانی 114 سانتی متر است. در ورودی برج، سوراخ هایی تعبیه شده که احتمالا برای نصب تیر های چوبی سقف بوده است. در ارتفاع 350 سانتی متری در جهات شمالی – جنوبی، دیوار برج باریک تر شده و بر آمدگی سکو مانندی دارد که احتمالا برای استقرار دیده بان بوده است. به نظر می رسد ارتفاع برج در گذشته بیش تر از 670 سانتی متر بوده و بخشی از آن تخریب شده است، بقایای آن در سطح تپه پراکنده است. در داخل این میل در ارتفاع 190 سانتی متری، تیر هایی موازی کف بنا نصب کرده بودند که بر اثر حفاری های غیر مجاز از بین رفته اند ولی جای بعضی از آن ها کاملا مشخص است. دیوار های خارجی بنا را با گچ سفید اندود کرده بودند تا بتوانند برای یافتن مسیر از میل به عنوان راهنما استفاده کنند. مصالح عمده ی این بنا سنگ لاشه، آجر، ساروج و گچ است. با توجه به موقعیت این برج و اشراف آن بر ارتفاعات منطقه و روستا های هم جوار، می توان گفت از این میل برای دیدبانی و راهنمایی مسافران استفاده می کردند و شاید اطلاق نام میل امام بر آن، همین دلیل بوده است. هم چنین این احتمال وجود دارد که در دوره های مختلف از این میل برای ارسال پیام با دود، آتش و … استفاده می شده است.

http://www .irandeserts.com/
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://seeiran.ir
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
چ، 20/05/95 - 16:38
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
قلعه و برج گرماور - املش

در بالا‌ی دهکده‌ی «گرماور» و زیردست دهکده‌ی بزرگ «مُرَبّو» و میان دو رودخانه‌ی «شیه» و «درارو»، قلعه‌ای عظیم و قدیمی بوده است. این قلعه بر پوزه‌ی کوه و بر تل سنگی یک پارچه است. از دهکده‌ی مربّو که به طرف این قلعه سرازیر می‌شویم، قبرستان قدیمی «قیس آباد» -که در جوار این قلعه است- در سمت راست ما قرار می‌گیرد. چون از این راه دسترسی به قلعه آسان است و احتمال می‌رفته است که از این راه قلعه مورد دستبرد قرار گیرد، از قدیم دو خندق کنده و دیواره‌ی کوه را نیز بریده‌اند.خندق‌ها در دل سنگ کنده شده و دیوار بریده نیز عمودی نیست، بلکه متمایل به داخل است تا کوهمالان نتوانند از آن بالا بروند.‌ پهنای خندق نخستین ۳۹۰ و پهنای خندق دوم ۵۲۰ سانتیمتر و درازای دیوار بریده شده، سیزده متر و بلندی آن ۲۷۰ سانتیمتر است. بناهای قدیمی قلعه از میان رفته بود و از آثار موجود بدون حفاری نمی‌توان طرحی کشید تا وضع بناهای قدیمی را نشان دهد. از آثار قدیمی چهار آب‌انبار بود که قسمت اعظم آن‌ها در دل سنگ کنده شده است. این آب‌انبارها را می توان شاهد صادقی بر آبادانی و عظمت این قلعه‌ی قدیمی دانست. برج خشتی در طرف جنوب شرقی قلعه بر سر پوزه‌ی کوه و مسلط به رودخانه بنا شده است. رابینو می‌نویسد: «اما برج خشتی که بر سر تپه و مسلط به رودخانه بنا شده است، به دست سلیم خان، پدربزرگ قاسم خان، هنگامی که در دوران فتحعلی شاه قیام کرد، بنا شده است.» بلندی این برج که امروز به «برج خان» معروف است، ۶۸۰ سانتیمتر و قطر دایره‌ی آن از داخل، ۳۵۰ سانتیمتر و قطر دیوار برج ۱۲۰ سانتیمتر است. بلندی طبقه اول از کف تا زیر تیر ۱۴۰ سانتیمتر و بلندی طبقه دوم ۲۵۰ سانتیمتراست. طبقه اول با هفت عدد تیر پوشانده شده است. در طبقه دوم هفت طاقچه به پهنای ۸۰ و بلندی ۹۰ سانتیمتر است. بالای تیرهای پوشش طبقه بالا تخته کوبی داشته است. هشت مزغل در میان جرزهای بین طاقچه ها و هفت مزغل در وسط هر طاقچه در طبقه دوم دیده می شود. طبقه پایین و بالا، هر یک دری به پهنای یک متر داشته است.قسمتی از بنیاد برج و دیوار طبقه پایین آن از سنگ است. بلندی این قسمت بالغ بر ۳۰۰ سانتیمتر است.

http://v6r g.com
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://v6rg.com
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مسعود رمضان نژاد
چ، 20/05/95 - 12:51
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
عمارت محمد تقي خان صوفي - املش

يكي از بناهاي قديمي و تاريخي گيلان كه در شهرستان املش قرار دارد عمارت محمد تقي خان صوفي است.اين بناي تاريخي در سال 1324 هجري قمري با 750 متر مربع زيربنا در زميني بوسعت 3000 متر مربع با الگوبرداري از بناي دارالحكومه رشت به دست استاد رضاي معماراصفهاني در دو طبقه و در مركز شهر املش بنا شده است. براي ساخت اين بنا از آجر- چوب و ملات اهك استفاده شده و پوشش سقف آن سه پشته سفال پوش با كف هاي چوبي است. در پشت اين عمارت نيز مطبخ غذا/حمام/خزينه داري واصطبل وجود دارد. در حياط اين عمارت باغچه اي زيبا به شكل مستطيل طراحي شده كه در وسط آن حوض آبي است. در سر در ورودي اين بنا گچ كاري هاي زيبايي كارشده كه گچ كاري مجسمه دو شير بالاي آن بسيار زيبا و ديدني است. در پايين نماي بيروني اين ساختمان يازده قاب كاشي كاري به چشم مي خورد و در ارتفاع كف طبقه اول اين بنا با آهك گل هايي برش داده شده كه نظر هر بيننده را به خود جلب مي كند. اين عمارت قديمي در سال 1380 بعنوان اثر تاريخي در سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري به ثبت رسيده است.

http://rah gozar-amlash.blogfa.com
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://www.gchto.ir
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2020 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)