پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: در باره كره زمين
شرح پرسش: - خورشيد داراي 9 سياره مي باشد .

- كره زمين سومين سياره نزديك به خورشيد است .

- فاصله كرات از خورشيد با توجه به يك معادله ساده رياضي داراي نسبت هستند .

- تمامي سيارات از يك جهت به دور خورشيد مي چرخند .

- عمر زمين بيش از 4.6 ميليارد سال است .

- قطر كره زمين 12756 كيلومتر است .

- محيط كره زمين 40070 كيلومتر است .

- كمترين دما در قطب جنوب 88 - درجه سانتيگراد و بيشترين دما در كوير لوت ايران 67 درجه مي باشد .

- يك روز 23.93 ساعت مي باشد .

- يك سال 365.26 روز مي باشد .

- كره زمين در يك سال 149/600/000 كيلومتر در مدار خودش به دور خورشيد مي چرخد .

- سطح كره زمين در استوا 40/000 كيلومتر در شبانه رو حركت مي كند .

- سرعت كره زمين حول محور خودش 500 متر در ثانيه است .

- سرعت كره زمين به دور محور خورشيد 30 كيلومتر در ثانيه است .

-كره زمين در روز دوم ژانويه نزديكترين فاصله با خورشيد را دارد و مقدار آن 147/100/000 كيلومتر است .

- كره زمين در روز دوم جولاي دورترين فاصله را با خورشيد دارد و مقدار آن 152/600/000 كليومتر است .

- مدارها : می دانیم بر روی کره جغرافیایی دایره ای استوا بزرگ ترین دایره است : فاصله ی این دایره از قطب شمال و جنوب یکسان است.مدار فرضی استواکره زمین را به دو نیم کره شمالی و جنوبی تقسیم می کند. مدارها دایره های فرضی اند که به موازات استوا بر روی کره زمین وجغرافیایی رسم شده اند و هرچه به سمت قطب شمال یا جنوب می رویم کوچک تر می شوند. مدارها را معمولاً از صفر تا ۲۰ درجه تقسیم بندی می کنند. تعداد مدارهای نیم کره ی شمالی و نیم کره جنوبی مساوی است. مدار استوا صفر درجه (مدار مبدأ) و مدار قطب (شمال یا جنوب) ۹۰ درجه در نظر گرفته شده است و بقیه مدارها بین صفر تا ۹۰ درجه شمالی یا ۹۰ درجه جنوبی درجه بندی می شوند.

- نصف النهارها : اگر روی یک کره جغرافیایی ، خط هایی را از قطب شمال، به قطب جنوب وصل کنیم به هر یک از آنها یک نصف النهار می گویند. نصف النهارها هم نیم دایره های فرضی هستند که بر روی کره جغرافیایی رسم شده اند و با یکدیگر مساویند . آن ها نیز مانند مدارها درجه بندی شده اند. دانشمندان برای انجام این کار نصف النهار را به عنوان مبدأ (صفردرجه) انتخاب کرده اند. نصف النهار مبدأ از رصدخانه گرینوچ در لندن عبور می کند ( G) . اگر این نصف النهار را در طرف دیگر کره زمین امتداد دهیم. دو نیمکره خواهیم داشت. نیم کره شرقی در سمت راست نصف النهار مبدأ و نیم کره غربی در سمت چپ آن قرار می گیرد، نصف النهار های نیم کره شرقی از صفر تا ۱۸۰ درجه تغییر می کنند و در طرف دیگر، نصف النهارهای نیم کره شرقی از صفر تا ۱۸۰ درجه تغییر می کنند و در طرف دیگر، نصف النهارهای نیم کره ی غربی همه از صفر تا ۱۸۰ درجه تغییر می کنند.

- عرض جغرافیایی هر نقطه : بر روی کره جغرافیای فاصله آن نقطه (بر حسب درجه) تا مدار استوا است.

در نظر بگیرید شخصی از شهر یزد (A) که روی مدار ۳۲ درجه شمالی قرار دارد، مستقیماً به طرف استوا حرکت کند. (کمان AE) یا قوسی که او طی می کند. تا به استوا برسد، عرض جغرافیایی شهر یزد است. از این رو می گویند عرض نقطه ۳۲A درجه شمالی است طول جغرافیایی هر نقطه : فاصله آن نقطه روی کره جغرافیایی (بر حسب درجه) تا نصف النهار درجه (G) است. مثلاً شهر مشهد (M) روی نصف النهار ۶۰ درجه شرقی است. بنابراین طول جغرافیایی نقطه M یا هر نقطه ای که روی این نصف النهار قرار دارد، ۶۰ درجه شرقی خواهد بود.

- حرکت انتقالی زمین چگونه است ؟

زمین هر ۲۴ ساعت یک بار به محور خود می چرخد (حرکت وضعی) و چون با این حرکت ، نقاط مختلف آن از مقابل خورشید عبور می کنند. شب و روز پدیدار می گردد. علاوه بر این در سطح کره زمین نیز اختلاف زمانی به وجود می آید. کره زمین علاوه بر حرکت وضعی، حرکت دیگری به دور خورشید هم دارد. این حرکت مدت یک سال طول می کشد و طی آن، زمین در مداری بیضی شکل (از غرب به شرق) به دور کره خورشید می گردد. این حرکت، حرکت انتقالی زمین نامیده می شود. بر اثر این حرکت یک سال شمس ایجاد می شود و فصل ها یکی پس از دیگری پدیدار می گردند.
آثار حرکت انتقالی : یکی از نتایج حرکت انتقالی به وجود آمدن سال شمسی است ( ۳۶۵ روز و ۶ ساعت) ، در ایران ، تقویم نویسان یک ساعت را ۳۶۵ روز کامل در نظر می گیرند که شش ساعت از سال شمسی کمتر است. به این ترتیب،‌سال ۳۶۵ روز کامل در نظر می گیرند که شش ساعت از سال شمسی کمتر است. به این ترتیب، سال ۳۶۵ روز را سال رسمی می نامند. برای جبران کمبود این شش ساعت، هر چهار سال یک بار یک شبانه روز به روزهای سال رسمی اضافه می شود ( ۲۴=۶×۴) به این ترتیب که در پایان سال چهارم یک روز به ماه اسفند اضافه می کنند و این م
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: فنی و مهندسی>نقشه برداری زمان ثبت سوال: پنجشنبه، 07 خرداد 1394 - 14:12:47 تعداد بازدید: 167 تعداد پاسخ: 0
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 

 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2019 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)