پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: معرفی کتاب
شرح پرسش: با سلام و عرض ادب
کتاب های مفید و کاربردی را به هم معرفی کنیم با تشکر
-
--
---
این عادت هنوز در بین مردم جانیفتاده که بروند کتابی را بخرند،بعد آن را بخوانند،بعد به دوستانشان یا به فرزندانشان بدهند تا آن ها هم بخوانند...
واقعا کتاب خواندن در مملکت ما جا نیفتاده است، و این "درد بزرگی" ست.
"مقام معظم رهبری مد ظله العالی""1374
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: همه موارد زمان ثبت سوال: سه‏شنبه، 05 آبان 1394 - 09:11:27 تعداد بازدید: 2300 تعداد پاسخ: 234
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

رضا بهرامی راد
ج، 31/03/98 - 05:24
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: مهدیه احمری (1398/25/29 - 17:25):
اگر عاشق خواندن رمان باشید آن‌هم رمانی در سبک رئالیسم جادویی، کتاب رمان صد سال تنهایی به شما توصیه می‌شود. مارکز نویسنده آرژانتینی این کتاب را در سال 1965 نوشت و در سال 1982 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. این رمان به طوری محبوب بود که همه 8 هزار نسخه آن در هفته اول فروش رفت. مارکز در این رمان داستان خانواده‌ای را به تصویر می‌کشد که دهکده خود را ترک کرده و به جای جدیدی می‌رسند. آن‌‌ها در این جای جادویی دهکده‌ای را پایه‌گذاری می‌کنند که با دیگر تمدن‌ها ارتباطی ندارد. اما بعد از مدتی ارتباط با سایر تمدن‌ها عناصر خیال از آن مکان دور می‌شود.


سلام
ممنون خانم احمری بابت این رمان و رمان انسان در جستجوی معنا هر دو فوق العاده هستند.

رمان انسان در جستجوی را تعریف کامل بیان کردید.

صد سال تنهایی رمانی فوق العاده زیبا و جذاب است ولی برای کسانی که شروع می کنند برای رمان خواندن به نظرم سنگین است و در ایران فقط ترجمه آقای استاد بهمن فرزانه خیلی واضح و جذاب است. بنده یک ترجمه دیگر هم خواندم که اصلاً نامفهوم و گنگ بود و به خاطر متنی که دارد واقعاً هر کسی نمی تواند درست ترجمه کند. این رمان به خاطر رئالیسم جادویی حالت سیال گونه دارد و مدام کاراکتر ها و فضای داستان عوض می شود. این رمان مربوط به خانواده ای به نام بوئندیا در یک دهکده فرضی به نام ماکاندو است. طی انقلابی که رخ می دهد و مردم با شعار آزادی علیه حکومت انقلاب می کنند پسران این خانواده نیز به انقلاب می پیوندند و نقش اصلی و داستان کتاب را هم مادر خانواده اورسلا و پسرش آئورلیانو بوئندیا بر عهده دارند و خاطرات به نوعی از زبان این دو بیان می شود.

خیلی رمان غم انگیز و عجیبی است و جملاتی که بیان شده واقعاً انسان را به تفکر وا می دارد صد سال تنهایی، در واقع خاطرات زندگی صد ساله مادر خانواده یعنی ارسلا که شاهد مرگ فرزندان و نوه ها و عزیزان خود است بیان می شود و اتفاقات غم انگیز و گاهاً شاد و خیال پردازی که نویسنده داشته بی نظیر است.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
چ، 29/03/98 - 17:28
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
انسان در جستجوی معنا از ویکتور فرانکل
ویکتور فرانکل روانشناس مشهور مدتی در اردوگاه‌های کار اجباری زندانی بوده است. اردوگاه‌هایی که هر کسی از آن زنده بیرون نمی‌آمده‌ است. زنده‌ها فقط پوست بوده‌اند و استخوان. فرانکل در این کتاب بررسی می‌کند که آیا زندگی ارزش زیستن دارد؟ تجربه او در همین اردوگاه‌ها بود که منجر به کشف ایده لوگوتراپی مشهورش شد.
بخشی از کتاب انسان در جست و جوی معنی
این کتاب در نظر ندارد که از اتفاقات و رویدادها گزارشی ارائه دهد، بلکه تجارب شخصی را منعکس می کند که میلیون ها انسان آن را لمس کرده و از آن رنج برده اند.
می توان گفت کتاب شرحی است از درون اردوگاه کار اجباری که به وسیله ی یکی از کسانی که جان سالم از آن به در برده است بازگو می شود. داستان به رویدادهای هولناک ( که کمتر در حد باور مردم بوده ) نمی پردازد، بلکه به زجرهای کوچک اشاره می کند و آنها را می شکافد. به سخن دیگر تلاش ما در این داستان بر آن است که به این پرسش پاسخ دهیم:
زندگی روزانه اردوگاه کار اجباری، در ذهن یک انسان معمولی چگونه بازتابی دارد. بیشتر رویدادهایی که در اینجا نشان داده می شود، در اردوگاه های بزرگ و مشهور روی نداده، بلکه در اردوگاه های کوچکی رخ داده است که بیشتر آدم سوزی ها در آنجا انجام گرفت. به عبارت دیگر این داستان به رنج و مرگ قهرمانان بزرگ و زندانیان شناخته شده و یا کاپوهای برجسته ـ زندانیانی که به عنوان افراد امین مورد استفاده قرار می گرفتند و در نتیجه از امتیازهایی برخوردار بودند ـ نمی پردازد.

سخن از فداکاری های مصلوب شدگان و مرگ توده های ناشناخته و مجرمینی است که گزارشی از آنان در دست نداریم. اینها همان زندانیان عادی بودند که نشان ویژه ای روی آستین خود نداشتند و کسانی بودند که بشدت مورد تحقیر کاپوها واقع می شدند. کاپوهایی که هرگز مزه ی گرسنگی را نمی چشیدند، درحالی که آنان یا چیزی برای خوردن نداشتند، و یا با اندک غذایی فریاد شکم را می خواباندند. اما زندگی و گذران بسیاری از کاپوها در اردوگاه ها، بهتر از زندگی پیشینیان بود. اغلب کاپوها سخت گیرتر از زندانبانان با زندانیان رفتار می کردند و آنان را بیرحمانه تر از اس.اس ها به باد کتک می گرفتند. ناگفته نماند که کاپوها را از میان زندانیانی برمی گزیدند که شخصیت شان نشان دهنده آن چنان رفتاری بود که اس.اس ها انتظار داشتند. و چنانچه در عمل خلاف خواسته و انتظار اس.اس ها تشخیص داده می شد، بیدرنگ از کارشان برکنار می شدند.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
چ، 29/03/98 - 17:25
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
اگر عاشق خواندن رمان باشید آن‌هم رمانی در سبک رئالیسم جادویی، کتاب رمان صد سال تنهایی به شما توصیه می‌شود. مارکز نویسنده آرژانتینی این کتاب را در سال 1965 نوشت و در سال 1982 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. این رمان به طوری محبوب بود که همه 8 هزار نسخه آن در هفته اول فروش رفت. مارکز در این رمان داستان خانواده‌ای را به تصویر می‌کشد که دهکده خود را ترک کرده و به جای جدیدی می‌رسند. آن‌‌ها در این جای جادویی دهکده‌ای را پایه‌گذاری می‌کنند که با دیگر تمدن‌ها ارتباطی ندارد. اما بعد از مدتی ارتباط با سایر تمدن‌ها عناصر خیال از آن مکان دور می‌شود.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
چ، 29/03/98 - 17:24
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی
دوبلی نویسنده سوئیسی در هنر شفاف اندیشیدن بر اساس دانش و تجربه شخصی‌اش 99 خطای اندیشیدن را به ما گوشزد می‌کند. عادل فردوسی پور مترجم این کتاب در دیباچه آن می‌نویسید: تصور کنید در زمین فوتبال هیچ خطایی اتفاق نمی‌افتاد. آن وقت واژه‌ای به نام پنالتی، اخطار و اخراج هم معنا نداشت. اشک‌ها و لبخندها محو می‌شدند و زیبایی فوتبال هم رنگ می‌باخت. آدم‌ها شبیه ربات‌های برنامه‌ریزی شده‌ای بودند که وظیفه‌شان بردن بدون کوچک‌ترین اشتباه بود.
حالا تصور کنید در این جهان پهناور که هزاران زمین فوتبال را در خود جای داده، قرار می‌شد هیچ انسانی دچار خطا و اشتباه نشود؛ آیا جهان بهتری داشتیم؟ جنگ‌افروزی‌ها به پایان می‌رسید؟ جرم و جنایت از صفحه روزگار محو می‌شد؟ انسان‌ها با همدیگر روابط بهتری برقرار می‌کردند؟ پاسخ به این پرسش‌ها و پیش‌بینی جهانی که هرگز تجربه‌اش نکرده‌ایم، کار دشواری است؛ اما آنچه قابل پیش‌بینی است، آن است که هر چه بیشتر خطاهای خود را بشناسیم، رویکرد بهتری به زندگی خود خواهیم داشت. از آنجا که خطاهای بشری در طول حیاتش از الگوهای مشابهی پیروی می‌کنند، امکان شناختن آن‌ها نیز امری ممکن است.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
چ، 29/03/98 - 17:23
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
رمان مرد نامرئی از رالف الیسون
رمان مرد نامرئی درباره مردی سیاهپوست است که به صورت نامرئی زندگی می‌کند. آن‌هم به این خاطر که به قول خودش: برای اینکه دیگران مرا نادیده می‌گیرند. این رمان زندگی را از دید فردی به تصویر می‌کشد که در قسمت پایین‌تر یک اختلاف نژادی قرار گرفته است. با اینکه این کتاب حدود 70 سال قبل منتشر شده اما هنوز هم ماجرای تازه‌ای دارد. این کتاب تاکید بر این نکته است که زندگی یعنی درک و فهمیدن دیگران
نژادپرستی، مانعی بر هویت فردی

هنگامی که راوی مرد نامرئی در صدد رسیدن به تعریفی از هویت خویش است، متوجه می شود که تلاش های او با مشکلی مواجه است؛ این واقعیت که او مرد سیاه پوستی است که در یک جامعه نژادپرست آمریکایی زندگی می کند. در طول رمان، راوی در اجتماع های مختلفی قرار می گیرد، از شرکت رنگ سازی رنگ های آزاد گرفته تا انجمن برادری که هر یک در مورد چگونگی شیوه رفتار سیاه پوستان در جامعه عقاید مختلفی دارند. راوی که تلاش می کند در محدوده ارزش ها و انتظاراتی که بر او تحمیل می شود خودش را تعریف کند به این درک می رسد که در هر صورت این نقش تحمیل شده، باعث محدودیت پیچیدگی های او به عنوان یک فرد می شود و او را مجبور به داشتن نقشی غیرواقعی می کند.

راوی که به نیویورک می رسد وارد یک شرکت رنگ سازی می شود. این کارخانه با ترکیب رنگ سیاه توانسته به رنگ سفید روشن تری دست یابد و از این طریق به موفقیت اقتصادی خوبی رسیده اند. در اینجا راوی در فرایند و جریانی قرار می گیرد که سفید به شدت وابسته به سیاه است؛ هم از نظر طیف رنگ های استفاده شده و هم از نظر نیروی کاری که برای تولید به کار گرفته می شوند. با این حال این کارخانه این وابستگی را در محصول نهایی اش انکار می کند و راوی هم به عنوان یک مرد سیاه پوست ساکت و خاموش می شود. بعدا که به انجمن برادری می پیوندد فکر می کند که می تواند با کار در مسیر ایدئولوژی این انجمن برای برابری حقوق نژادی شان مبارزه کند، اما بعدا متوجه می شود که این انجمن می خواهد از او به عنوان مردی سیاهپوست به صورت نمادین در پروژه اش بهره گیرد.

نهایتا راوی به این درک می رسد که تبعیض های نژادی دیگران باعث می شود مردم او را همان طوری ببینند که خودشان می خواهند و در نتیجه این محدودیت نگاه آنها باعث ایجاد محدودیت هایی در توانایی های او در کارهایش می شود. به این نتیجه می رسد که او نامرئی است، انگار که جهان پر از مردمانی نابینا است و نمی توانند و یا نمی خواهند سرشت واقعی او را ببینند. متقابلا او نمی تواند مطابق با شخصیت واقعی اش عمل کند و در واقع نمی تواند خودش باشد. اگرچه در ابتدا نامرئی بودنش را جهت از بین بردن این تفکرهای قالبی به کار می گیرد اما در پایان در می یابد که این شیوه بسیار منفعل است. تصمیم می گیرد که از انزوا و پنهان بودنش خارج شود و به عنوان فردیتی پیچیده پیوندش را با اجتماع بسازد. تلاش می کند قدرتش را در جهان بیرون از نقش های تحمیل شده موجود در این جامعه نشان دهد. با داشتن مشارکت های فعالانه در جامعه، دیگران را وادار به شناخت خود می کند، آن ها را وادار به شناخت باورها و رفتارهایی می کند که بیرون از انتظارات تبعیض آمیز آن ها هستند.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
چ، 29/03/98 - 17:21
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
پدر پولدار، پدر بی‌پول از رابرت کیوساکی
۱
پدر بی پول : من برای پول کار می کنم.
پدر پولدار : پول برای من کار می کند.
۲
پدر بی پول : عشق به پول، ریشه همه شرارت ها است.
پدر پولدار : فقدان پول، ریشه همه شرارت ها است.
۳
پدر بی پول : نمی توانم از عهده مخارج برآیم.
پدر پولدار : چگونه می توانم از عهده مخارج برآیم و چه کاری باید انجام دهم تا بتوانم از عهده مخارج برآیم؟
۴
پدر بی پول : من علاقه ای به پول ندارم و هرگز ثروتمند نخواهم شد.
پدر پولدار : پول قدرت است و من مرد ثروتمندی هستم.
۵
پدر بی پول : در مورد مسایل مالی با احتیاط رفتار کن و از ریسک کردن بپرهیز.
پدر پولدار : یاد بگیر که چگونه با پول ریسک کنی.
۶
پدر بی پول : به خاطر داشتن فرزند، نمی توانم پولدار شوم.
پدر پولدار : به خاطر فرزندانم باید پولدار شوم.
۷
پدر بی پول : تنها تحصیلات عالیه دانشگاهی، لازم است.
پدر پولدار : برخورداری از دانش مالی به اندازه تحصیلات دانشگاهی، اهمیت دارد.
۸
پدر بی پول : خوب درس بخوان تا یک شرکت خوب برای کار کردن پیدا کنی.
پدر پولدار : خوب درس بخوان تا بتوانی یک شرکت خوب، درست کنی …


اگر می‌خواهید دید شما درباره ثروت و بدست آوردن آن تغییر کند، این کتاب معروف را مطالعه کنید. کیوساکی در این کتاب به ما یاد می‌دهد که ما نباید برای پول کار کنیم. برعکس باید اجازه دهیم پول برای ما کار کند. چرا که فقط به این شیوه است که ثروت تولید می‌شود. علاوه بر این کتاب می‌توان این روش‌ها را نیز برای ثروتمند شدن در پیش گرفت.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
چ، 29/03/98 - 17:17
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
جنایت و مکافات از تئودور داستایفسکی
جنایت و مکافات رمانی است درباره نبرد خیر و شر در درون آدمی. داستایفسکی در این رمان داستان دانشجویی را روایت می‌کند که مرتکب قتل می‌شود و دو شاهد قتل را نیز به قتل می‌رساند. او که حتی خودش هم نمی‌داند چرا آن دو فرد را می‌کشد. او نمی‌تواند پول‌هایی که برداشته را خرج کند و به همه مظنون است. او در این بین عاشق دختری می‌شود که برای درآوردن خرج زندگی خود تن به تن‌فروشی می‌دهد. کتاب رمان جنایت و مکافات شاهکار ادبیات جهان است و از لایه‌های مختلف فلسفی و روانشناسانه تشکیل شده و خواندن آن به عاشقان ادبیات جهان توصیه می‌شود.
شخصیت اصلی این کتاب، رادیون رومانویچ راسکلنیکف، جوانی ۲۳ ساله است که فکری باز و کنجکاو دارد. جوانی خوش‌چهره که فقر و بی‌پولی او را در هم کوبیده است و باعث شده با مردم و زندگی اطرافش بیگانه باشد. راسکلنیکف افکاری آشفته دارد و مدام به موضوعات مختلف فکر می‌کند و تراوشات ذهنی‌اش بسیار زیاد است. هنگام راه رفتن همیشه زیر لب چیزی زمزمه می‌کند و یا حتی با صدای بلند با خود صحبت می‌کند. راسکلنیکف از این این دنیا و ناعدالتی آن به تنگ آمده است. رازومیخین، تنها دوست واقعی راسکلنیکف که یک سال و نیم است او می‌شناسد، او را چنین توصیف می‌کند:

عبوس و گرفته و مغرور و متکبر است. در این اواخر و شاید هم خیلی از پیش بدگمان و مالیخولیایی شده است. بزرگوار و مهربان است، دوست ندارد احساسات خود را بیان کند. حاضر است زودتر سنگدلی خود را بنماید، تا، با سخن، احساسات قلبی خویش را ابراز دارد. گاهی هم هیچ مالیخولیایی نیست – بلکه فقط سرد و تا حدی غیرانسانی و بی‌احساسات می‌شود و براستی چنان است که گویی در او دو خوی متضاد به‌ترتیب جای یکدیگر را می‌گیرند. گاهی بی‌نهایت کم‌حرف است! هیچ وقت فرصت ندارد. همه مزاحمش هستند. اما خودش دراز می‌کشد و کاری نمی‌کند. هیچ بذله‌گو نیست ولی نه به‌دلیل آنکه کلمات تند پرمعنی در چنته‌اش کم است، بلکه گویی فرصتی برای این گونه کارهای بیهوده ندارد. وقتی با او صحبت می‌کنند، تا به آخر به گفته‌های طرف گوش نمی‌دهد. هرگز به آن چیزی که جلب توجه همه را می‌کند، توجهی ندارد. خیلی برای خود ارزش قائل است و البته بی‌حق هم نیست. (جنایت و مکافات – صفحه ۳۱۶)
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
ش، 14/02/98 - 17:08
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
«نام تمام مردگان یحیاست» اثر عباس معروفی.

این کتاب آخرین اثر نویسنده ی محبوب من، عباس معروفیه که نوشتنش سی سال طول کشیده. تا الان توی ایران منتشر نشده و فقط نشر گردون در آلمان اونو منتشر کرده.

داور، هیزم شکنیه که شش فرزندش رو از دست میده و سال ها با عشق و داغ فرزندان از دست رفته‌ش زندگی میکنه. کتاب، بسیار بسیار شاعرانه و خیال انگیز و عاشقانه‌ست. درست مثل همه ی آثار دیگه ی عباس معروفی. به نوعی هم یاداور داستان زکریا و یحیاست.. البته از داستان های دیگه ای مثل اصحاب کهف هم ایده گرفته.

خوندنش واسم بسیار لذت بخش و جذاب بود. عباس معروفی تنها نویسنده ی ایرانیه که هر آنچه که بنویسه رو بی درنگ و با لذت میخونم.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://bookworm.blog.ir
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
ش، 14/02/98 - 17:07
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
«آخرین رویای فروغ» اثر سیامک گلشیری.

فروغ زن مسنیه که بیماره و رو به مرگ. در آخرین روزهای قبل از مرگش از نوه‌ش خواهش میکنه تا اونو به شمال ببره و همه اعضای خانواده رو هم دعوت کنه.

یه فیلم ایرانی به تمام معنا بود :| خیلی بد بود بنظرم ..
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
ش، 14/02/98 - 17:07
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
«مامورهای اعدام» اثر مارتین مک دونا.

یه نمایشنامه ی دیگه از مک دونا با همون سبک خاص خودش و خشونتی که در اون دیده میشه.. به اندازه بقیه اثارش دوستش نداشتم. بنظرم اواسطش خیلی خسته کننده میشد..
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
ش، 14/02/98 - 17:06
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
«پسر عیسا» اثر دنیس جانسون.

این کتاب مجموعه ای از داستان های کوتاهیه که در ابتدا بی ربط به نظر میرسن ولی هرچی جلوتر میره ارتباطشون با هم آشکارتر میشه و درحقیقت راوی همه ی اون ها یک نفره. یه فرد الکلی و معتاد که اتفاقات و حوادث اطرافش، توهماتش و ... رو شرح میده.

نویسنده ی کتاب تجربه ی بی خانمانی و اعتیاد رو داشته و به همین علت هم مدتی توی بیمارستان روانی بستری بوده. داستان های کتاب فضای کاملا متفاوتی دارن که ممکنه مطابق سلیقه ی همه نباشن ولی خواننده رو درون یه فضای متفاوت پرتاب میکنن که بنظرم ارزش خوندن و تجربه کردن رو داره.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
ش، 14/02/98 - 17:05
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
«حس یک پایان» اثر جولیان بارنز.

مرد شصت ساله ای درگیر ماجراهایی میشه که پس از سال ها خاطرات دوران دبیرستان و جمع دوستانه‌اش رو یاداوری میکنه. پسر متفاوتی به نام آدریان که به جمع دوستانه ی اونا اضافه میشه، اولین دوست دخترش ورونیکا و اتفاقاتی که آدم های گذشته رو به هم پیوند میدن..

کتاب روان و خوش‌خوان و جذابی بود. من خیلی دوستش داشتم. چندتا ترجمه از این کتاب هست. من ترجمه ی نشر روزگار رو خوندم و ترجمه ی خوب و روانی بود.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
پ، 12/02/98 - 10:24
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
مجموعه‌ی «ندای مطهر» شامل بخشی از سخنرانی‌های «استاد مطهری» است. با این مجموعه 306 ساعت پای سخنرانی‌های استاد مطهری می‌نشینیم و در بخش دوم، تفسیر ایشان را از آیات قرآن می‌شنویم. «جاذبه و دافعه‌ی علی (ع)»، «حماسه‌ی حسینی»، «مشکلات علی (ع)»، «سیری در نهج‌البلاغه»، «شعارهای عاشورا»، «تحلیل واقعه‌ی عاشورا»، «تحریفات در واقعه‌ی تاریخی کربلا»، «امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی»، «عصر تبلیغ در نهضت حسینی»، «فلسفه‌ی اخلاق»، «اخلاق در مکاتب جدید»، «معیار فعل اخلاقی»، «اخلاق اسلامی»، «احیای تفکر اسلامی»، «عبادت و دعا»، «آزادی معنوی»، «بزرگی و بزرگواری روح»، «آزادی و بردگی»، «معیار انسانیت»، «نهضت آزادی‌بخش اسلام»، «آزادی عقیده»، «حق و باطل»، «مسئله‌ی نفاق»، «قوانین اسلام در مقایسه با تحول دنیای جدید»، «اسلام و نیازهای جهان امروز»، «خدمات متقابل اسلام و ایران»، «خرافه»، «رشد اسلامی»، «اهداف روحانیت در مبارزات»، «زندگانی حضرت محمد (ص)»، «غدیر و خطری که مسلمین را از داخل تهدید می‌کرد»، «موعود اسلام»، «هجرت و جهاد»، «ایمان به غیب» و... برخی عناوین سخنرانی‌های شهید مطهری هستند. انتشارات «صدرا» این مجموعه سخنرانی را منتشر کرده است.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
پ، 12/02/98 - 10:23
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
عدالت به روایت استاد مطهری


این کتاب شامل مجموعه دیدگاههای استاد مطهری در موضوع «عدالت» است که در آثار گوناگون این متفکر فرزانه و از جمله یادداشتهای ایشان به طور پراکنده موجود بوده و گردآورنده تلاش نموده این دیدگاهها را در فصول مختلف کتاب با عناوین مشخص بگنجاند تا خواننده با ابعاد گسترده این موضوع مهم در منظومه فکری استاد آشنا شود و به عمق اندیشه جامع‌الاطراف این اسلام‌شناس برجسته در طرح و بررسی مطالب اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... از منظر مکتب جهان‌شمول اسلام پی ببرد.

ناشر : انتشارات صدرا
نوبت چاپ : اول
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
پ، 12/02/98 - 10:22
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
انحطاط و ترقی تمدنها «از نظر قرآن و منطق دیالکتیک»


این کتاب متن پیاده شده یازده جلسه سخنرانى و بحث و انتقاد در انجمن اسلامى پزشکان توسط استاد شهید آیت‌الله مطهرى در سال 1353 شمسى است. موضوع اصلى این جلسات، فلسفه تاریخ است که طى آن به مسئله انحطاط و ترقى تمدنها در دو بخش: یکى از نظر قرآن و دیگر از نظر منطق دیالکتیک پرداخته شده است.

این کتاب را مى‌توان از سنخ کتابهاى «جامعه و تاریخ»، «فلسفه تاریخ» و «جامعه و تاریخ در قرآن» اثر آن فرزانه شهید دانست، به این نحو که مى‌توانند مکمل یکدیگر واقع شوند.

ناشر : انتشارات صدرا
نوبت چاپ : اول
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2019 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)