پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: برداشت و شرح خود رو بر متن زیر بنویسین...
شرح پرسش: ای پدر من، ای مادر من!
دین تو، مذهب تو و همه اعمالی که بنام دین و مذهب انجام می دهی و همه عقایدی که بنام دین و مذهب داری، همه اش بیهوده و زیان آور است!
... دین تو عبارت است از یک نیرویی که ترا از دنیا و از پیش از مرگ غافل می کند و همه دلهره و وسواس و ترس و کوشش و مسئولیت و تلاش ترا متوجه مرگ و بعداز مرگ می کند، و من بعنوان جوان امروز، روشنفکر امروز، تحصیل کرده امروز، به "پیش از مرگ" کار دارم، و دین تو هیچ سخنی درباره پیش از مرگ بمن نگفته، به تو هم نگفته، تو هم نمی دانی، تو می گویی: این عقاید و اعمال دینی من به این درد می خورد که جواب نکیر و منکر را بدهم، وقتی سرم را در گور، بر خشت و خاک لحد گذاشتم، در آنجا فوائدش روشن می شود،...

می گویم راست است، اما برای پیش از مرگ ( که ما در ذلت و فقر و نیازمندی جان می دهیم) دین تو چه دارد؟ هیچ چیز! تو در آتش می سوزی و مردم تو و هم نژادهای تو و مردم جهان و نوع انسان در آتش زندگی می سوزند و تو احساس گرما هم نمی کنی! و بعد شبها و روزها تمام گریه و اضطراب تو از تصور زبانه آتش قیامت و عذاب پس از مرگ است! و من! آتشی که اکنون بر بشریت نازل شده و من و تو و او و همه در آن می سوزیم، کار دارم و در جستجوی آنم که چه عاملی و چه آبی این زبانه را اطفا می کند؟...

این دین فقط تو را باید نجات بدهد، من دنبال دینی و ایمانی می گردم که بشریت را نجات بدهد و حتی خود من هم فدایش بشوم. دینی که برای نجات جامعه بکوشد و "من" را قربانی "ما" کند.
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: همه موارد زمان ثبت سوال: جمعه، 23 آذر 1397 - 19:28:04 تعداد بازدید: 216 تعداد پاسخ: 6
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

فاطمه یاری
س، 27/09/97 - 10:29
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
در میکده دوش زاهدی دیدم مست
تسبیح به گردن و صراحی در دست

گفتم ز چه در میکده جا کردی؟ گفت
از میکده هم به سوی حق راهی هست

شیخ بهایی
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

Roz karimi
د، 26/09/97 - 22:27
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
با سلام، به نظرم قرآن و نهج البلاغه برای شناخت دین کافی هست، و در جایی که ترجمه درکش سخت باشه تفسیر المیزان پاسخگو خواهد بود. برای این که این دو کتاب تازگی متن و مفهومشون در همه اعصار حفظ میشه و برای همه نسل ها جوابگو خواهد بود. اما اندیشه دانشمندان همیشه جوابگوی نسل بعد از خودش نخواهد بود.
این متن نگاه انتقادی به تفکر مردم داره، داره انتقاد میکنه که چرا از معرفی اسلام فقط بهشت و جهنم رو به مردم گوشزد میکنید، چرا زیبایی های دین معرفی نشده، اسلامی که دین ازادی و تفکره.

اسلام، دین انسانیت، مهربانی و عطوفت هست، اسلام دین رحمت، برکت و خیرخواهی برای همه مردم با هر دین و مذهبی است. اسلام دین و اختیار است. اسلام دین زیبایی و ترقی است.
خداوند به همه انسان ها قدرت اختیار داده، هر انسانی وقتی به بلوغ فکری برسه میتونه بشینه ۴ تا کتاب ادیان شامل زبور، انجیل، تورات و قرآن را مطالعه و مقایسه کنه. خیلی هم وقت نمیبره مطالعه شون.
اسلام کامل کننده دین های قبل از خودش هست و افضل است.
اسلام دین شعار دادن و منبر رفتن و عمل نکردن نیست.
اینکه ما شناختمون نسبت به اسلام کم هست، اهل عمل به اسلام نیستیم، برای خودمان از دینمان کوتاهی میکنیم، اینکه ما اهل تفکر نیستیم، دنبال پاسخهای قانع کننده برای پرسشهای درونمان درباره اسلام نیستیم، عیب از اسلام نیست، این کوتاهی ها را در وجود خودمان جستجو کنیم.
اسلام دین انتخاب، تفکر و اندیشه ناب، و کمال است. بیندیشیم، عمل کنیم و عمل کنیم. چیزی که در قران تاکید شده اصلاح فردی، هر فردی باید بر اعمال خویشتن خویش نظارت کند، هر فردی در برابر اعمال خودش مسئولیت داشته باشد. هر فردی عملکرد خودش را ارزیابی کند و خودش قاضی خودش باشد. هر کسی که تلاش کند خودش را اصلاح کند، جامعه اصلاح می شود، وقتی جامعه اصلاح شود شری از هر فرد دیگران را تهدید نخواهد کرد و وقتی اسیبی از ما به دیگران و جامعه مون نرسه، همه از نجات یافتگان خواهیم بود. و این زیبایی است.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

رضا بهرامی راد
د، 26/09/97 - 20:07
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
سلام

سوال شما یه مقداری شخصی هست چون ما دین و آئین رو از خانواده می گیریم و ارث بری می کنیم. یه خورده هم توی کتاب های دینی دبیرستان و بعدش هم مطالعه از کتب آقای مطهری و دکتر شریعتی یاد گرفتیم و کامل تر می کنیم باور هامون رو. بهتر میشه یه فرد متخصص دینی نظربده تا من که سطحی خوندم.

ولی خب چیز هایی که یاد گرفتم اینطور نیست که به عالم بعدی مربوط بشن و برای زندگی شخصی و پیشرفت هم دین ما حرف زده مثل حرکت بیشتر و خسته نشدن، آداب همسایه داری و برخورد عالی با دیگران هم حرف زده، احترام به بانوان، احترام به والدین، از کودکی تا پیری دنبال نالج باش و مسائل درست که به زیست باکیفیت خوب مفید هست.

و خب دین ما یه سری مسائل هم داره که مفیده و از لحاظ روانی برای آدم آرامش میاره مثل نماز و روزه که علاقه دارم و نماز و روزه آرام بخش هست و در سختی ها مثل یک دیوار محکم هست که می تونیم تکیه بزنیم و نترسیم. یک سری کارها هم که در دین ما به نام دین هست و شاید موجب تحجر بشه علاقه ندارم و سعی می کنم از اون گروه فاصله پیدا کنم و از اونا نباشم.

و اینکه هر افرادی با هر تفکری محترم هست و خدا را با زبان خودش عبادت و یاد می کند ما چون پدر و مادر هامون مسلمان بودند اسلام را یاد گرفتیم و دیدیم دین خوبی هست به دستوراتش عمل می کنیم. سایرین هم با یه روشی خدا رو یاد می کنند و فرکانس مثبت می گیرند.

و اینکه فرصت نیست همه ادیان را تست بزنیم و یا مطالعه کنیم همین طوری بوده است و دیگر دنبال دین و مطالعه بیشتر نرفتیم.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

هوشنگ رحیمیان
ی، 25/09/97 - 01:16
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
لا دین له لا معاش له

کادالفقر ان یکون کفرا
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهدیه احمری
ش، 24/09/97 - 18:57
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
کتاب استاد شریعتی ای کاش قید می کردید
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

sabrina azadi alias
ش، 24/09/97 - 13:56
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
قومی متفکرند اندر ره دین
قومی به‌گمان فتاده در راه یقین
می‌ترسم از آن‌که بانگ آید روزی
کی بی‌خبران راه نه آن است و نه این
عمر خیام
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2019 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)