پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: چهار توصیه مهم برای بهبود زندگی مشترک
شرح پرسش: تا حالا فکر کردین که ما برای خیلی از کارهایی که میخوایم انجام بدیم مثل رانندگی، غذا درست کردن، خیاطی، کار کردن با یک وسیله الکترونیکی مثل آی فون،.... آموزش می بینیم؛ اما اکثر ما برای مسائل خیلی خیلی مهمتر و تاثیرگذارتر مثل «مهارت زندگی مشترک» هیچ وقت هیچ آموزشی نداشتیم؟!

در این ایمیل مطلب کوتاهی از «جناب آقای اسماعیل زاده؛ مشاوره خانواده و کارشناس ارشد روانشناسی از دانشگاه تربیت مدرس» برای شما ارسال شده، به این امید که کمک کوچکی برای زیباتر شدن زندگی شما باشه.

مرگ و زندگی ازدواج ها در گرو نحوه گفتگوی زن و شوهرها و سبک تعاملی آنهاست. صحبت کردن همسران با یکدیگر در مورد مشکلاتشان، زمانی منجر به بهبود رابطه زناشویی می شود که زن و شوهرها مهارت بحث و گفتگو و ارتباط موثر را آموخته باشند. گفتگو کردن درباره مشکلات، بدون داشتن مهارت های پایه ای ارتباط موثر، نه فقط مشکلات رابطه را کاهش نخواهد داد، بلکه در بسیاری از موارد، منجر به افزایش تنش هم می شود. مشکلات ارتباطی، از جمله دلایل جدی بسیاری از زن و شوهر های مشکل دار برای سکوت و نپرداختن به مشکلات رابطه است. اینگونه رابطه ها نهایتا منجر به گفتن این جمله میشه که «ما حرف هم را نمی فهمیم» . یکی از ویژگیهای رابطه های مشکل دار، "منفی گرایی (تمرکز بر جنبه های منفی طرف مقابل و رابطه)" آنهاست.

در این حالت طرفین نه تنها نسبت به هم و رابطه نگرش منفی دارند بلکه نسبت به تاریخچه گذشته رابطه هم با دید منفی نگاه می کنند.

خیلی از زن و شوهرها به هنگام اختلاف، به قدری درگیر حل مساله می شوند که از بعد احساسی و هیجانی رابطه غفلت می کنند. این در حالیه که گاهی وقتها لازم است به جای نگرانی در مورد مشکلات زندگی مشترک (حل مشکلات)، مراقب هیجانات مان باشیم.


چهار توصیه کلی زیر می تواند قدمهایی در جهت بهبود رابطه زناشویی ما باشد:

1- "آرامش تان را حفظ کنید" و اجازه ندهید خشم شما مانع برقراری ارتباط با همسرتان شود.

2- "به صحبت های همسرتان غیرتدافعی گوش دهید و با او خصمانه صحبت نکنید" تا اختلاف نظرها و بحث هایتان پربارتر شوند.

3- "یکدیگر و رابطه خود را با نگرش مثبت نگاه کنید" .

4- "این اصول را بقدری خوب یاد بگیرید که این مهارتهای جدید را به طور خودکار اجرا کنید".

این چهار اصل – "حفظ آرامش"، "رابطه غیر تدافعی"، "تصدیق"، و "یادگیری مستمر" – تاثر قابل توجهی در متعادل شدن زندگی مشترک دارند.

منبع :

جناب آقای هاشم اسماعیل زاده پوریا ؛ مشاوره خانواده و کارشناس ارشد روانشناسی از دانشگاه تربیت مدرس


(برای یافتن دوره های مرتبط با این موضوع اینجا (http://www.irexpert.ir/Webforms/EduDepartment/workshoplist.aspx)را کلیک کنید)
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: همه موارد زمان ثبت سوال: پنجشنبه، 19 آبان 1390 - 12:55:04 تعداد بازدید: 249 تعداد پاسخ: 2
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

زهرا ثریا
ی، 22/08/90 - 00:54
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
این 4 اصل رو همه ما همیشه هم شنیدیم هم این طرف و اون طرف خوندیم ولی من فکر میکنم مهمتر از دونستنشون باید بلد باشیم دونسته هامونو تو زندگی واقعی پیاده کنیم
اینکه خیلی راحت به کسی بگیم موقع استرس و دعوا آرامشتو حفظ کن کمی نشدنیه چون فقط تو کوتاه مدت جواب میده این مسایل رو باید یاد گرفت البته نه تنها خانم یا آقا بلکه به صورت مشترک
خیلی خوب میشد اگه همه باور میکردیم که برای زندگی بهتر نیاز به آموزش در نحوء رفتارمون با همسر (خانم یا آقا) داریم
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مریم حسن زاده
ش، 21/08/90 - 09:30
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
مرسی از مطلب قشنگتون امیدوارم ادامه داشته باشد یکی از تجربیات من در زندگی مشترک حفظ حریم های شخصی است باید این حریم ها را حفظ کنیم زیادی سرک کشیدن توی وسائل شخصی مثل موبایل مثل چک کردم مداوم همسر در محل کار ویا در حین انجام ماموریت ها و... خوب نیست و این زرنگی خانم ها را نمی رساند بلکه یک جور فضولی است اگر شک دارید به همسرتان باید در ایجاد حس اعتماد بکوشیم و یا بحث کنیم در غیر اینصورت جدا این کار را نکنید
این پیشنهاد من است خوشحال میشم دوستان تجربیات خودشان را بنویسند
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2019 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)