پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: بازار سکه و ارز
شرح پرسش: اگر از دوستان کسی تحلیل یا اخبار و اطلاعات خاصی از بازار ارز و سکه دارن تو این بخش میتونن ارائه بدن
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: همه موارد زمان ثبت سوال: سه‏شنبه، 09 خرداد 1391 - 10:41:40 تعداد بازدید: 416 تعداد پاسخ: 9
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سارا عمرانپور
س، 18/02/97 - 14:41
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
نرخ خريد و فروش ارز در شبكه بانكي در تاریخ 16/3/91 در فایل پیوست
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
150678_20120606115740953ceakgfrj2y.changeto(pdf)
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سارا عمرانپور
د، 17/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
ارزها
در معاملات هفته گذشته نرخ برابري یورو دلار در محدوده 1.28 اغاز شد . با تشکیل جلسه بانک مرکزي آمریکا در روز پنجشنبه و اعلام برنانکی مبنی بر آغاز دور سوم خرید اوراق قرضه دولتی موجب شد تا ارزش دلار در برابر اکثر ارزهاي مهم سقوط کند. برنانکی، رئیس بانک مرکزي آمریکا در این جلسه اعلام کرد هر ماه 40 میلیارد دلار براي خریداري اوراق قرضه و بدهی اختصاص خواهد داد . مقام هاي بانک مرکزي آمریکا در این شرایط تنها به فکر افزایش رشد اقتصادي و کاهش نرخ بیکاري هستند و توجهی به نرخ تورم ندارند این مورد بیشتر جنبه سیاسی دارد و نزدیکی به انتخابات آتی می تواند تاثیر گذار باشد. بر همین اساس در آخرین معاملات روز جمعه نرخ برابري یورو دلار از نسبت 1.31 هم فراتر رفت.
از دیدگاه تکنیکال در حال حاضر دو محدوده قوي براي هدف موج 3 می توان در نظر گرفت یکی تراکم در محدوده 1.32 که شکل می گیرد و هم اینکه در محدوده اکستنشن 423 % قرار دارد. در صورتی که در این ناحیه فشار Crab هم الگوي هارمونیک فروش وارد بازار شود قیمت وارد فاز موج 4 می شود که کمی مدت دار خواهد بود اما مجدد یک موج 5 در انتظار بازار خواهد بود، در صورتی که در محدوده تراکمی اول فشار فروش وارد بازار نشود سطح 1.36 به عنوان یک محدوده بسیار پر قدرت فشار عرضه قابل توجهی وارد بازار خواهد کرد و موج 4 طولانی تري را رقم خواهد زد.
به طور خلاصه در خصوص ریتم حرکتی این جفت ارز در میان مدت می توان کماکان روند رو به رشد را انتظار داشت و در صورت ورود در فاز موج 4 می توان دنبال فرصت هاي خرید کمی ضعیف تر از حرکت فعلی براي موج 5 بود، معامله گران براي اهداف نزولی بلند مدت در این فاز کمی باید بیشتر صبر کنند تا ساختار 5 موجی بازار خاتمه یابد
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
150678_20120917100521599nbd0xu493k.changeto(jpg)
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سارا عمرانپور
ی، 16/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
طلا
نتیجه غیر منتظره نشست بانک مرکزي آمریکا در روز پنجشنبه، بازارهاي مالی و کالاها را دچار شک کرد. در حالی که سرمایه گذاران در انتظار اعلام آمادگی بانک مرکزي آمریکا براي خرید دور سوم اوراق قرضه دولتی بسر می -برند ، این نهاد در یک اقدام غیر منتظره از تزریق ماهانه 40 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا براي کمک به بهبود وضعیت اشتغال این کشور خبر داد. به علاوه این نهاد اعلام کرده است که نرخ بهره را تا اواسط سال 2015 همچنان پائین نگه خواهد داشت. با انتشار این گزارش ارزش دلار در مقابل یورو بیش از 1.3 درصد کاهش یافت و قیمت نفت ، طلا و سایر کالاها با رشدي بی سابقه همراه بودند.
آنچه بیش از همه سرمایه گذاران را راضی نگه داشته است تعهد بانک مرکزي آمریکا براي اجراي سیاست هاي انبساطی بیشتر است،حتی اگر این سیاست ها افزایش نرخ تورم به بیش از 2 درصد را موجب شود. نرخ تورم 2 درصدي همراه هدف بانک مرکزي آمریکا بوده است. به نظر میرسد طلا که همواره کالایی امن در برابر تورم به شمار می رفته هم اکنون مورد اقبال سرمایه گذاران قرار گرفته و انتظار می رود هیجان افزایش تقاضا براي این فلز تا هفته آتی همچنان به قوت خود باقی بماند. قیمت هر اونس طلا در روز جمعه توانست تا 1778 دلار افزایش یابد که این بالاترین رقم از ماه فوریه است. در پایان معاملات هفته گذشته، هر اونس طلا براي تحویل در ماه دسامبر، در بازار نیویورك، با 2 درصد افزایش هفتگی در محدوده 1772 دلار به کار خود پایان داد. انتظار می -رود در ابتداي معاملات هفته جاري طلا تا محدوده 1790 دلار نیز افزایش یابد. اما با کم رنگ تر شدن اثر تصمیمات بانک مرکزي از سرعت رشد قیمتی طلا کاسته شده و انتظار می رود توجه سرمایه گذاران دوباره به بحران بدهی در اروپا معطوف شود. باید توجه داشت که همبستگی بالاي یورو و طلا همچنان پا برجاست. به خود گرفته که دو هدف را می توان برایش متصور بود ABC از دیدگاه تکنیکال بنظر می رسد بازار یک ریتم حرکتی بزرگ نخستی محدوده 1795 دلار که بالاي کانال فرضی صعودي و تراکم باند بالاي کانال 50 % می باشد. بنظرم می رسد در حالت طبیعی در آن رنج قیمتی شاهد افزایش عرضه در بازار باشیم. در صورتی که قیمت بتواند به مدت یک هدف بالاي 1810 دلار پایدار بماند انتظار می رود تا 1953 دلار رشد کند. که فعلاً در خصوص این هدف دوم بحث نمی کنیم تا زمانی که از تراکم خارج شود.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سارا عمرانپور
س، 11/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
روز شنبه بازار نیمه تعطیل بود و قیمت های موجود در بازار البته به دلیل حاضر نشدن تعداد کثیری از فعالان بازار ارز و سکه عملا قیمت های فراگیری نبود. با این حال بر اساس فعالیت حاضران در بازار قیمت های جدید به مظنه رسید .روز شنبه بازار سکه به شدت متاثر از افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی است و البته افزایش اندک قیمت دلار نیز تحت تاثیر همین شرایط است.افزایش پر شتاب قیمت طلا در بازارهای جهانی و رسیدن به محدوده 1630 دلار در قبل از ظهر امروز موجب شد تا قیمت سکه با 20 هزار تومان افزایش تا 682 هزار تومان بالا برود. قیمت سکه طرح قدیم نیز با 24 هزار تومان افزایش به 686 هزار تومان رسید. نیم سکه در بازار 340 هزار تومان اعلام شد که امروز 8000 تومان افزایش داشته است. ربع سکه در بازار امروز 3000 تومان گران و به 187 هزار تومان رسید تا از قافله افزایش قیمت ها جا نمانده باشد. برای فروش سکه گرمی هم شنبه نرخ 106هزار تومان اعلام شد.
با افزایش بیش از 80 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی قیمت طلا در بازار داخلی نیز افزایش داشت.نرخ هر مثقال طلای 17 عیار بدون احتساب اجرت ساخت و مالیات بر ارزش افزوده تا 302 هزار تومان افزایش یافت. قیمت هر گرم طلای 18 عیار خام نیز به مرز 70 هزار تومان نزدیک شد که نسبت به قیمت روز پنجشنبه گذشته حداقل 3000 تومان افزایش داشته است.در بازار ارز قیمت دلار با 10 تومان افزایش تا 1780 تومان بالارفت. قیمت یورو نیز با همین میزان افزایش تا 2240 تومان بالا رفت.غروب جمعه دپارتمان مشاغل در آمریکا تعداد شغل های ایجاد شده در بخش های غیر کشاورزی آمریکا در ماه مه میلادی را 69 هزار شغل اعلام کرد. با این که انتظار می رفت حداقل تعداد مشاغل ایجاد شده در این ماه 150 هزار مورد باشد، اما در ماه مه ایجاد این تعداد شغل که به مراتب کمتر از انتظار بوده و پایین ترین میزان شغل ایجاد شده در سال میلادی جاری گزارش شده ، موجب شد تا نرخ بیکاری در این کشور از سطح 8.1 درصد به 8.2 درصد برسد. افزایش نرخ بیکاری در آمریکا به جریان افتادن دور سوم تزریق منابع مالی به اقتصاد این کشور را محتمل کرده است. کمیته بازار باز فدرال رزرو آمریکا برای تصمیم گیری در این مورد در انتظار نتایج داده های اقتصادی و به ویژه میزان اشتغال جدید ایجاد شده نشسته بودند.در صورت به جریان افتادن این دور از تزریق ها ،تقاضا برای اوراق قرضه خزانه داری آمریکا افزایش یافته و شاخص دلار آمریکا با افت مواجه می شود. افت ارزش دلار آمریکا در مقابل یورو نرخ طلا را به شدت بالا خواهد برد.افزایش قیمت طلا در 24 ساعت گذشته در حالی است که تا قبل از انتشار گزارش مشاغل در آمریکا افت قیمت جهانی نفت قیمت طلا را با خود در مسیر کاهشی قرار داده بود. تا قبل از این انتظار بازار کاهش قیمت دلار پس از اتمام تعطیلات جاری بود. با این حال شرایط تازه ای در بازار از روز سه شنبه وجود خواهد داشت که البته افت تقاضا برای دلار آمریکا همچنان با پشت سر گذاشتن تعطیلات احتمال دارد.در عین حال تا آستانه مذاکرات مسکو بازار دلیلی برای افزایش قیمت نخواهد داشت. صدور گواهی سپرده 24 درصدی جایگزین سکه متوقف شده است. با توجه به متوقف شدن جلسات حراج بانک کارگشایی و متمرکز شدن عرضه سکه از طریق تحویل سکه های پیش فروش شده ، در صورتی که به نحوی تزریق سکه به بازار دچار کاهش شود، امکان افزایش بیشتر قیمت سکه هم وجود دارد.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سارا عمرانپور
ج، 07/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
بررسی بازار طلا
قیمت طلا در هفته گذشته تحت تاثیر گزارش بانک مرکزي آمریکا و سخنرانی بن برنانکی، رئیس بانک مرکزي آمریکا، افزایش یافت و توانست با 0.88 درصد افزایش هفتگی در محدوده 1687 دلاربه ازاي هر اونس به کار خود پایان دهد. به گزارش رویترز در روز جمعه حجم معاملات به بالاترین حد در یک ماه اخیر رسیده است. در یک ماه اخیر افزایش گمانه زنی از احتمال اجراي سیاست هاي انبساطی توسط بانک هاي مرکزي چین، آمریکا و اروپا موجب رشد بیش از 4 درصدي در قیمت طلا شده است. اجراي سیاست هاي انبساطی با کمک به رشد اقتصادي، در بلند مدت تورم و نقدینگی را افزایش داده و تقاضا براي طلا را به عنوان کالایی امن در برابر تورم افزایش می دهد. بن برنانکی در جلسه بانک مرکزي آمریکا در روز جمعه اعلام داشت که اجراي سیاست هاي انبساطی به رشد اشتغال این کشور کمک کرده و وي از اجراي دور تازه اي از سیاست ها استقبال خواهد کرد اما از زمان اجراي آن سخنی به میان نیاورد. در هفته جاري انتشار آمار اشتغال آمریکا در ماه آگوست می تواند به حدس و گمان ها از زمان اجراي این سیاست ها تحکم بخشد. بانک مرکزي آمریکا در اواسط سپتامبر براي تعیین سیاست هاي پولی دوباره تشکیل جلسه خواهد داد اما به عقیده بسیاري بانک مرکزي آمریکا تا مشخص شده نتیجه انتخابات ریاست جمهوري در آمریکا براي اجراي این طرح صبر خواهد کرد.
این در حالی است که در روز پنجشنبه بانک مرکزي اروپا نیز براي تعیین سیاست هاي پولی منطقه تشکیل جلسه خواهد داد. باتوجه به سخنان دراگی در اوایل ماه آگوست مبنی بر لزوم اجراي سریعتر سیاست هاي انبساطی انتظار میرود بانک مرکزي اروپا خرید اوراق قرضه را در دستور کار خود قرار دهد. قبل از این جلسه آمار مربوط به رشد ناخالص داخلی اروپا منتشر خواهد شد که در صورت رشد منفی گمانه زنی ها از اجراي این طرح افزایش خواهد یافت.
همچنین در هفته آتی انتظار انتشار آمار اقتصادي بسیاري را از چین خواهیم داشت که می تواند بر بازارهاي مالی و طلا تاثیر گذار باشد. در آخر هفته آمار مربوط به تورم، تولیدات صنعتی، تزار تجاري و میزان خرده فروشی از این کشور منتشر خواهد شد که هر گونه کاهش در این شاخص ها بیانگر کاهش بیشتر رشد اقتصادي در این منطقه خواهد بود. منفی شدن چشم انداز رشد اقتصادي در چین در کاهش تقاضا براي طلا موثر خواهد بود.
از دیدگاه تکنیکال پس از خروج قیمت از محدوده تراکم قدرتمند 1580 تا 1630 دلار وارد فاز روند دار حرکتی شده است. بنظر می رسد دو محدوده پر فشار براي عرضه داشته باشیم محدوده اول 1710 و محدوده دوم حدود 1740 دلار می باشد. تا زمانی که 1793 دلار از بالا شکسته نشود در میان مدت بازار خنثی خواهد بود. در صورتی که سطح 1793 دلار از بالا شکسته شود در میان مدت قیمت به سمت 2160 دلار حرکت می کند براي کوتاه مدت حمایت اول 1676 و حمایت دوم 1645 دلار می باشد.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سارا عمرانپور
پ، 06/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
بازار داخلی: قیمت سکه تا عصر امروز تا 678 هزار تومان افزایش داشت. دلار نیز که در ساعات اولیه بازار 1760 تومان بود از 1770 هم بالاتر رفت.دلایل این افزایش قیمت را میتوان در مرحله اول افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی(و رسیدن به سطح 1635 دلار) و در مرحله دوم افزایش قیمت دلار و در نهایت لغو گواهی سپرده 24 درصدی برای سپرده های جایگزین سکه که از روز شنبه این هفته اجرا خواهد شد، دانست .
ادامه انتظار برای اجلاس مسکو سبب افزایش قیمت دلار شد که امروز بر افزایش قیمت سکه نیز تاثیرگذار بود. ناگزیر بودن بانک مرکزی در تحویل سکه و افزایش تقاضا برای دریافت سکه های پیش فروش شده افزیش تقاضا و افزایش قیمت را برای سکه رقم زده است.
بازار جهانی: در بازارهای جهانی شرایط پر ریسک بازارها موجب شد،تا تقاضا برای سفته بازی در بازار طلا افزایش یابد. امروز قیمت طلا بین دو سطح 1622 تا 1642 دلار در بازارهای جهانی نوسان داشت. در آمریکا با انتشار آمار بیکاری ماه آوریل و اعلام نرخ 8.2 درصدی بیکاری در این کشور امکان اجرای دور سوم خرید اوراق قرضه توسط فدرال رزرو وجود دارد که در آن صورت با افزایش نقدینگی و تورم در کشور طلا به سرعت مورد توجه دوباره قرار خواهد گرفت و امکان رسیدن قیمت ها به سطوحی که در سپتامبر 2011 ( که تا 1930 دلار هم افزایش یافته بود) وجود خواهد داشت. در اروپا نیز امکان تزریق بیشتر پول و کاهش نرخ بهره یورو از سطح فعلی نیز توسط بانک مرکزی اروپا وجود دارد.
نتیجه: با توجه به وضعیت تکنیکال بازار جهانی با شکسته شدن سطح مقاومتی 1650 دلار برای طلا ، این میزان تا 1600 دلار امکان ریزش دارد. البته در صورت پایین تر آمدن از این سطح نیز امکان سقوط تا 1582 دلار هم برای آن وجود دارد. البته در حال حاضر با امکان تزریق منابع جدید به اقتصاد آمریکا ، طلا در مسیر افزایشی در نوسان است.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سارا عمرانپور
س، 04/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
قیمت دلار که روز شنبه تا 1780 تومان بالا رفته بود،دیروز صبح نیز برای ساعاتی تا قبل از ظهر ادامه داشت، اما تا ساعت 3 بعداز ظهر با تقریبا 15 تومان کاهش قیمت به نرخ 1765 تومان و 1764 تومان نیز افت کرد.دلیل این امر فروش دلار ارزان تر از قیمت های بازار بوده است. نرخ یورو نیز دیروز به 2235 تومان رسید که البته نوسان کمتری نسبت به نرخ دلار داشت.در بازار سکه هم دیروز قیمت ها نزولی شد. سکه تا بعداز ظهر تقریبا 10 هزار تومان ارزان شد و به 675 هزار تومان رسید. نیم سکه هم 4 هزار تومان افت قیمت داشت و به 336 هزار تومان رسید. ربع سکه دیروز به 185 هزار تومان رسید. سکه گرمی نیز با اندکی تغییر به محدوده 105 هزار تومان افت کرد.افت قیمت ها در بازار سکه دیروز در حالی است که در پایان اوایل هفته همزمان با افزایش تقریبا 80 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی ، قیمت سکه با 23 هزار تومان افزایش نهایتا تا 685 هزار تومان بالا رفته بود.
دیروز اما قیمت طلا در بازارهای جهانی با وجود افزایش روزهای قبل ، در مسیر نزولی بود. قیمت طلا در اوایل هفته از 1625 دلار هم بالاتر رفت، اما دیروز پس از نوسان بین 1612 تا 1621 دلار بالاخره تا ساعت 4 بعداز ظهر به 1616 دلار رسید.در بازارهای جهانی مهمترین دلیل کاهش قیمت طلا،افت قیمت نفت بود. به دلیل افزایش نگرانی ها در اروپا در مورد شرایط اقتصادی اسپانیا و یونان و همچنین افت تقاضا برای نفت قیمت نفت تا 83 دلار کاهش یافته است.در بازارهای نفت خاورمیانه نیز البته برخی به ذکر دلایلی در این زمینه پرداخته اند. اما آنچه که البته در بازارهای جهانی به عنوان دلیل تاثیر گذار مطرح است،افت تقاضا برای نفت است. در هفته گذشته انتشار آمار مشاغل جدید در ماه آوریل در آمریکا موجب نگرانی های زیادی در مورد افت رشد اقتصادی در این کشور شد. انتظار می رفت در این کشور در این ماه 150 هزار شغل جدید به غیر مشاغل کشاورزی به وجود بیاید، اما تنها 69 هزار شغل ایجاد شد و از این بابت قیمت نفت و در پی آن قیمت طلا و سایر کالاها کاهش یافت.در مسیر پر افت و خیز طلا معمولا سرمایه گذاران بهترین فرصت را برای بازی کردن در یک بازار پر ریسک غنیمت می شمارند. در بازار داخلی هم افت و خیز قیمت سکه و همچنین دلار زمان خوبی برای نوسان گیری از قیمت ها است.
ریس کل بانک مرکزی اما دیروز بار دیگر با تکرار ذخیر سازی 500 تن طلا از سال های گذشته ، از طرح پیش فروش سکه دفاع کرد و گفت که با این طرح قیمت سکه در بازار کنترل شد. بهمنی البته نگفت که ابزارهای جایگزین برای دریافت اصل سکه ازجمله گواهی سپرده با نرخ 24 درصدی سالانه برای 2 سال چه هزینه ای بر بانک مرکزی تحمیل خواهد کرد. او گفت: اگر بانک مرکزی چنین اقدامی نمی‌کرد، قطعا انتظارات تورمی وضعیت دیگری را برای بازار سکه و طلا رقم می‌زد. محمود بهمنی در گفت و گو با مهر تصریح کرد: بانک مرکزی به هیچ وجه نمی خواهد که مردم در خرید سکه و طلا دچار ضرر و زیان شوند.خریداران سکه در برنامه و طرح پیش فروش سکه را با نرخ 630 هزار تومان خریداری کردند و با گذشت مدت زمانی حدود 4 ماه نرخ این سکه به 660 هزار تومان رسیده است.
این در حالی است که برخی از آنها سکه های پیش خرید خود را به بانک مرکزی بازپس می دهند و یا اینکه مجبور می شوند که سکه 630 هزار تومانی خریداری شده را به قیمت 650 هزار تومان در بازار بفروشند.وی این امر را به این معنا دانست که بانک مرکزی برای این مدت پول این افراد را گرفته و نزد خود نگه داشته است.بانک مرکزی باید سیاست های پولی خود را در این بازار اعمال می کرد.وی به عرضه 9 میلیون و 600 هزار قطعه سکه به بازار در راستای اجرای طرح پیش فروش سکه اشاره و عنوان کرد: اگر بانک مرکزی چنین اقدامی نمی کرد قطعا انتظارات تورمی وضعیت دیگری را برای بازار سکه و طلا رقم می زد.
بهمنی با بیان این که اگر قیمت سکه به رقمی بیشتر و بالاتر از این می رسید، بانک مرکزی باید به نحوی دیگر وارد عمل می شد، گفت: به هر حال توانستیم وضعیت قیمت ها در بازار سکه را کنترل کنیم.به گفته وی، کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی هم به بانک مرکزی در کنترل نرخ ها در این بازار کمک کرد و امیدواریم که بازار سکه بیش از این به یک قیمت منطقی و تعادلی برسد.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سارا عمرانپور
د، 03/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
ارزش ذاتی سکه
تاکید چندین و چند باره بر دلار تک نرخی و به رسمیت نشناختن دلار در بازار آزاد از سوی رییس کل بانک مرکزی در حالی است که در واقع نادیده گرفتن قیمت دلار در بازار به معنی پاک کردن صورت مساله است.بهمنی طی روز های اخیر در واکنش به دلار 3 نرخی و 2 نرخی باز هم تاکید کرده که قیمت دلار در بازار واقعی نیست و فضای روانی بازار مقصر اصلی این شرایط است. این سخنان در حالی است که بر اساس دلار بازار ،با نرخ بالاتر از 1900 تومان واردات می شود و قیمت اقلام مختلف تعیین می شود و طی فرایندی انتظارات تورمی مترتب بر آن شکل می گیرد. در واقع قیمت ارز به عنوان پاشنه آشیل فعلی اقتصاد کشور وجودی عینی و تاثیر گذار بر قیمت های تمام شده دارد و نمی توان صرف چشم بستن بر وقایع بازار و ابراز عقیده کردن به امید کنترل و افت قیمت ها نشست.
قیمت دلار در روز جاری تابعی از عرضه و تقاضا است. نظر آقای بهمنی روزگاری این بود که معمولا هر قیمتی برای کالا در بازار تعیین می شود، همان میزان می ارزد.بر این اساس باید رییس کل بانک مرکزی قیمت دلار را قبول کند. نمی توان با تعیین یک قیمت از یک تاریخ به همه اعلام کنیم که نرخ فلان چیز فلان مقدار است و هر کس بالاتر بفروشد واقعیت ندارد.
با توجه به دلار 1910 تومان و قیمت هر اونس طلای 1590 دلاری در پایان معاملات هفتگی ، ارزش واقعی طلای موجود در سکه بهار آزادی 714794 تومان بود.این میزان البته با احتساب حق الضرب و مالیات بر ارزش افزوده به مراتب بالاتر از 750 هزار تومان است. این در حالی است که سکه در بازار در محدوده 710 تا 720 هزار تومان فروخته می شود.
ادبیات بازار کاملا مبتنی بر عرضه و تقاضا است و هر کس خود تصمیم می گیرد که بخرد یا بفروشد. سکه اگر راهی به سوی خروج از کشور بیابد قطعا خارج می شود.تنها نبود صرفه اقتصادی می تواند مانع این کار شود. در این روزها البته بانک مرکزی سکه های پیش فروش شده را تحویل می دهد و کاهش قیمت در بازار همراه با افت تقاضا ناگزیر است. اما با پایان یافتن این مرحله قیمت ها قدری واقعی تر خواهند شد.در این میان فردا ممکن است بانک کارگشایی جلسه حراج هم برگزار کند. هفته قبل به دلیل قیمت پایین سکه این اتفاق نیفتاد. احتمال هم دارد که در شرایط فعلی نیز با حباب منفی قیمت سکه نیازی به تزریق بسته های 100 تایی سکه به بازار نباشد و حراج برگزار نشود.بانک مرکزی البته پیش تر هم با تزریق سکه به بازار قیمت دلار را کاهش می داد. کاهش دادن تقاضای واردات و کنترل قاچاق اگر چه رویه ای قابل بحث است،اما عملا کاستن از حجم 20 میلیارد دلاری قاچاق کالا به راحتی امکان پذیر نیست.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

احد بزازی
ج، 18/01/96 - 17:19
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
اینم برا قیمت لحظه ای طلا
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
http://www.tgju.org
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2019 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)