پرسش و پاسخ
 
* پرسش   HyperLink HyperLink
 
 
     
   
     
   
عنوان پرسش: بورس ارز
شرح پرسش: با سلام
این تاپیک مربوطه به اخبار بورس ارز و تاثیراتی که بر بازار خواهد گذاشت ...
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ
 
 
گروه تخصصی: همه موارد زمان ثبت سوال: جمعه، 24 شهریور 1391 - 20:55:02 تعداد بازدید: 217 تعداد پاسخ: 5
 
     
 
* پاسخ جدید  
 
 
     
 


 
     
 
پاسخ:  
   
فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:
 
 
پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

 
     
 
* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز
 
 
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

محمد زند خانه شهری
س، 06/12/98 - 20:05
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
یه خواهشی ازتون دارم
لطفا برای سلامتی جناب رحیمیان دعا بفرمائید.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

رضا ملامددخانی
ش، 15/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
صمد کریمی با اعلام تازه ترین تصمیمات ارزی دولت، یکی ازاهداف ایجاد مرکز مبادلات ارزی را خریدار ارز از دارندگان آن اعلام کرد و گفت : با ایجاد این مرکز ، چهارم مهر نیز بانک مرکزی بخشنامه ای را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد که بر اساس آن، نحوه خرید و فروش ارز مبادله ای تشریح شده است.
به گزارش مهر، وی افزود : بر اساس این بخشنامه، اشخاص حقیقی و حقوقی دارای ارز با منشاء داخلی یا خارجی می توانند ارز خود را با نرخ مبادله ای که هر روز صبح بانک مرکزی ان را اعلام می کند ، بفروشند.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی تصریح کرد : براساس این بخشنامه، بانکها هم مجاز شدند با یک درصد کارمزد آن را به متقاضیان بفروشند و عملکرد خود را در این زمینه به مرکز مبادلات ارزی گزارش کنند.
وی افزود: در آغاز صادرکنندگان بزرگ و برخی دارندگان ارز برای فروش ارز خود به مرکز مبادله ارزی مراجعه کردند و به شعب مربوط راهنمایی شدند تا ارز خود را به نرخ مبادله ای به شبکه بانکی کشور بفروشند.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی درباره علت اجرایی نشدن دستورالعمل بانک مرکزی درباره پذیرش ثبت سفارشهای واجد شرایط دریافت ارز مبادله ای با گذشت چند روز از ابلاغ ان به شبکه بانکی کشور اظهارداشت: از نمایندگان همه بانکهای مستقر در مرکز مبادلات ارزی خواسته شده است هرچه سریعتر دستورالعمل نحوه خرید و فروش ارز به نرخ مبادله ای را در شعب ارزی خود در سراسر کشور اجرایی کنند تا عملیات تخصیص ارز متقاضیان واجد شرایط بدون نیاز مراجعه حضوری به مرکز مبادلات ارزی انجام شود.
صمد کریمی افزود: با بانکها توافق شده است اسناد ثبت سفارش گروههای کالایی مشمول دریافت ارز مبادله ای ( فعلاً گروههای کالایی با اولویت سوم تا ششم) را دریافت و عملیات تخصیص ارز را در همان شعبه انجام دهند و نتیجه ان را به مرکز مبادلات ارزی ارسال کنند.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی گفت: بر اساس دستورالعمل جدید بانک مرکزی، به مراجعه حضوری دارندگان ثبت سفارش به ویژه از شهرستانها به این مرکز نیازی نیست.
وی با اشاره به متفاوت بودن سرعت عمل بانکها افزود: به زودی دستورالعمل خرید و فروش ارز مبادله ای در همه بانکها اجرایی می شود و در مرحله بعد متقاضیان تهرانی هم به مراجعه حضوری به مرکز مبادلات ارزی نیاز نخواهند داشت.
کریمی گفت: مرکز مبادلات ارزی با فعال شدن همه بانکها برای خرید و فروش ارز مبادله ای به عنوان پنجره واحد هماهنگی بانکها، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت عمل خواهد کرد و همچنان فعال خواهد بود.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی درباره علت نامتناسب بودن ورودی و خروجی این مرکز از نظر مراجعان گفت: برخی با حس کنجکاوی ، کسب اطلاع مستقیم از نحوه انجام کار و برخی هم با تصور اینکه در این مرکز سریعتر به نتیجه خواهند رسید ، به این مرکز مراجعه می کنند.
وی افزود: بخش دیگری از افرادی که به این مرکز مراجعه می کنند اما نمی توانند ارز خود را دریافت کنند پرونده ناقص دارند و بخشی نیز تعهدات قبلی است که در این مرکز راهنمایی می شوند.
کریمی گفت: حدود 50 درصد از ششصد تا هفتصد نفری که روزانه به این مرکز مراجعه می کنند دارای پرونده کامل و مشمول دریافت ارز مبادله ای هستند و بقیه یا وارد کنندگان کالایی هستند که هنوز مشمول دریافت ارز مبادله ای نشده است یا سوال دارند یا مدارک آنان کامل نیست یا جزو عرضه کنندگان ارز هستند که راهنمایی می شوند.
وی افزود: به رغم اطلاع رسانی های انجام شده و اینکه به هیچ وجه ارز به صورت فیزیکی در این مرکز داد و ستد نمی شود اما برخی برای دریافت اسکناس به این مرکز مراجعه می کنند.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی پیش بینی کرد با گذشت زمان و افزایش هماهنگی ها میزان افرادی که کارشان در این مرکز انجام می شود با افراد مراجعه کننده متناسب شود. وی افزود: نباید از نظر دور داشت که تقاضاهای ثبت سفارش ماههای گذشته نیز انباشته شده و این موضوع نیز بر تراکم مراجعان افزوده است که به تدریج از میزان تراکم تقاضاها کاسته می شود.
کریمی گفت: نمایندگان بانک مرکزی تقریبا به طور روزانه با نمایندگان بانکها و شماری از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تسریع و تسهیل انجام امورنشست های مشترکی برگزار می کنند.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

رضا ملامددخانی
چ، 12/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
اتاق معامله ارز دو درصد زير قيمت بازار افتتاح شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اين اتاق در محل معاونت بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور رييس كل بانك مركزي، رييس هيات عامل صندوق توسعه‌ ملي، معاون بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعي ديگر از مقامات مسوول راه‌اندازي شد.
در اين اتاق قرار است ارز مورد نياز براي واردات كالاهاي اولويت سه تا پنج با قيمت دو درصد زير نرخ موجود در بازار تامين شود.
تامين‌كننده اين ارز بانك مركزي و صادر‌كنندگان خواهند بود.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

رضا ملامددخانی
س، 11/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
مرکز مبادله دارندگان و متقاضیان ارز در حالی روز دوشنبه گذشته فعالیت رسمی خود را آغاز کرد که طی چهار روز میزان ارز مبادله شده در آن بیش 3.4 برابر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این مرکز که قرار است ارز متقاضیان واردات کالا را تامین کند، به سرعت با استقبال مردم مواجه شد، به طوری که مسوولان بانک مرکزی را به فکر توسعه آن انداخت.

ابتدا قرار بود در این مرکز فقط ارز متقاضیان واردات تامین شود اما بلافاصله موضوع خرید و فروش ارز به صورت اسکناس و نیز فروش ارزهای خرد هم در آن راه اندازی شد.

* نرخ دلار در مرکز مبادلات ارز؛ آغاز با 2404 تومان

در نخستین روز راه اندازی مرکز، بر اساس برآورد مسوولان مرکز مبادله دارندگان و متقاضیان ارز، نرخ دلار دو درصد زیر قیمت بازار آزاد 2404 تومان برآورد شد.

روز بعد قیمت انواع ارز در اتاق مبادلات ارزی بر اساس نرخ گذاری بانک مرکزی، هر دلار 23622 ریال، یورو 30559 ریال، درهم 6431 ریال، لیر13147 ریال ، روبل 758 ریال، روپیه 4220 ریال ، یوآن 3748 ریال و ین 3040 ریال است.

برای روز چهارشنبه قیمت انواع ارز در اتاق مبادلات ارزی براساس نرخ‌گذاری بانک مرکزی هر دلار 23860 ریال، یورو 30714 ریال، درهم 6496 ریال، لیر 13304 ریال، روبل 765 ریال، روپیه 445 ریال، یوان 3783 ریال، ین 307 ریال و بون کره 21 ریال بود.

روز پنجشنبه نیر نرخ برابری دلار 23927 ریال برآورد شد.

این روند نشان می‌دهد که پس از یک افت قیمت دلار در روز دوم راه اندازی مرکز، نرخ برابری در روزهای بعد مرتب افزایش داشته است.

* روند افزایشی مبادلات؛ 34.5 میلیون دلار در هفته اول

مرکز مبادلات ارزی با ثبت رکورد 34 میلیون و 57 هزار دلار به کار خود در هفته جاری پایان داد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی با وجود گشایش مرکز در روز دوشنبه اما مبادلات ارزی از روز سه‌شنبه آغاز شد به طوری که در این روز میزان تبادلات ارزی برای کالاهای اولویت سوم دو میلیون و 648 هزار دلار و برای کالاهای اولویت پنجم هفت میلیون و 653 هزار دلار ثبت شد که در مجموع 10 میلیون و 301 هزار دلار تبادلات ارزی در این مرکز انجام شد.

میزان مبادلات ارزی روز چهارشنبه برای کالاهای اولویت سوم هفت میلیون و 335 هزار دلار، برای کالاهای اولویت چهارم سه میلیون و 280 هزار دلار و برای کالاهای اولویت پنجم سه میلیون و 498 هزار دلار بود که در مجموع 14 میلیون و 113 هزار دلار مبادله ارزی به ثبت رسید.

روز پنجشنبه نیز برای کالاهای اولویت سوم هفت میلیون و 116 هزار دلار، کالاهای اولویت چهارم 796 هزار دلار و اولویت پنجم یک میلیون و 731 هزار دلار و در مجموع 9 میلیون و 643 هزاردلار ارز در مرکز مبادلات ارزی مبادله شد.

* اعلام اولویت‌های دریافت ارز

بر اساس اعلام اولیه، کالاهای اولویت یک و دو نمی‌توانند برای دریافت ارز به این مرکز مراجعه کنند، چون ارز مرجع فقط در بانک‌ها قابل پرداخت است.

از سوی دیگر فعلا فقط اولویت‌های سه و چهار و پنج در این مرکز امکان دریافت ارز خواهند داشت، اما به گفته رییس سازمان توسعه تجارت به زودی در این مرکز به اولویت‌های ششم تا دهم نیز ارز با دو درصد کمتر از نرخ بازار پرداخت می‌شود.

حمید صافدل در این زمینه گفت: بانک مرکزی براساس چهار مولفه عرضه، تقاضا، نقل و انتقال ارز و کشف قیمت، ارز اختصاص داده شده به واردکنندگان را تعیین می‌کند.

او ابراز امیدواری کرد که بررسی مدارک متقاضیان دریافت ارز در حداقل زمان ممکن انجام شود.

* افزایش ساعات کار؛ تا 20 شب

مرکز مبادلات ارزی در حالی که قبلا گفته شده بود تا ساعت 14 و 30 فعال است اما از هفته آینده از ساعت هشت صبح الی 20 به ارائه خدمات می‌پردازد.

به گزارش ایسنا بانک مرکزی این تصمیم را با هدف تسهیل مبادلات و رسیدگی به تقاضاهای واردکنندگان اتخاذ و اعلام کرد که مرکز مبادلات ارزی از هفته‌ آینده به صورت تمام وقت در خدمت متقاضیان خواهد بود و از ساعت هشت الی 20 به صورت یکسره به ارائه خدمات خواهد پرداخت.

همچنین مرکز در ابتدا پنج‌شنبه‌ها تعطیل اعلام شده بود که بعدا اعلام شد روزهای پنج شنبه نیز تا ساعت 12 به ارائه خدمات خواهد پرداخت.

* بخشنامه جدید بانک مرکزی؛ مرکز مبادلات در مرکز تصمیم‌های ارزی

بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای علاوه بر اینکه اعلام کرد به دانشجویان بورسیه و بیماران دارای تاییدیه ارز به نرخ مرجع می‌فروشد از خرید و فروش ارز در بانک‌ها برای مصارفی مانند مسافرت خبر داد.

بر این اساس فروش ارز به نرخ مرجع کماکان برای دانشجویان بورسیه (مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و پزشکی) همچنین بیماران دارای تاییدیه شورای عالی پزشکی و زائران حج تمتع 1391 امکان‌پذیر خواهد بود.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -
     
 
0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

رضا ملامددخانی
د، 03/02/97 - 14:36
 
     
متن پاسخ:

نقل قول
مرکز مبادلات ارزی به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کرد
یکشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۱۱
بینا- رئیس کل بانک مرکزی گفت: مرکز جدید مبادلات ارزی از روز دوشنبه در سراسر کشور عملیاتی می شود و ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و ۱۴٫۵ درصد ارز حاصل از فروش نفت در این مرکز عرضه می شود.
به گزارش بینا، محمود بهمنی در پایان نشست ویژه مسئولان وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، بانک مرکزی و رئیس صندوق توسعه ملی و مراسم آغاز به کار مرکز مبادلات ارزی دارندگان و متقاضیان ارز، گفت : مرکز مبادلات ارزی از امروز یکشنبه به صورت آزمایشی کار خود را آغاز می کند.
وی افزود: با اجرای این طرح همه دارندگان و متقاضیان ارز با مراجعه به این مرکز می توانند ارز خود را عرضه و متقاضیان نیز ارز خود را تأمین کنند.
بهمنی مبنای نرخ عرضه ارز در مرکز مبادلات ارزی را درصدی کمتر از میانگین نرخ بازار غیررسمی اعلام کرد و افزود: اگر تقاضا کمتر شود قطعاً روز و روزهای بعد ارز با نرخ کمتری عرضه خواهد شد.
وی با بیان اینکه ارزی که در این مرکز عرضه می شود مربوط به دولت نیست، افزود: در مرکز مبادلات ارزی ارز بانک مرکزی ، ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی که متعلق به شرکت پتروشیمی است و ۱۴ و نیم درصد ارز حاصل از فروش نفت و نیز دو تا ۱۰ درصد ارز مربوط به صندوق توسعه ملی عرضه می شود.
رئیس کل بانک مرکزی درباره اشخاص واجد شرایط دریافت ارز از مرکز مبادلات ارزی گفت: در این مرکز در مرحله نخست برای اولویت های سه به بعد ارز اختصاص می یابد و تقاضاها بر اساس ارز موجود پاسخ داده می شود.
بهمنی افزود: با توزیع ارز در این مرکز نرخ ارز در بازار کاهش خواهد یافت ، زیرا بخشی از تقاضا از این مرکز تأمین می شود و فشار تقاضا از بازار برداشته خواهد شد و کاهش تقاضا به طور طبیعی قیمت را کاهش خواهد یافت.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: با ایجاد مرکز مبادلات ارزی زمینه ای فراهم شده است تا همه صادر کنندگان، شرکت های دولتی ، خانواده ها و اشخاص دارای ارز بتوانند ارزشان را در این مرکز ارایه کنند و با قیمت مناسب در اختیار واردکنندگان قرار گیرد تا هم آنان ارز خود را با نرخ مناسب به فروش برسانند و هم نیاز بازار تأمین شود.

مرکز مبادلات ارزی مبهم است
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس سابق کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر اینکه مرکز مبادلات ارزی همان بورس ارز است گفت: باید چند روز بگذرد تا درباره امکان موفقیت این طرح صحبت کرد.
اسد‌الله عسگر‌اولادی در خصوص سازوکار مرکز مبادلات ارز گفت: به نظر می‌رسد این مرکز همان بورس ارز است که قرار بود تشکیل شود اما با تغییر شکل در وزارت صنعت تشکیل شده است.
وی افزود: روز گذشته مقدمات این طرح فراهم شده است و تا زمانی که اجرا نشود نمی‌توان درباره آن اظهار‌نظر کرد.
عسگر‌اولادی گفت: در هیچ کجای دنیا چنین چیزی را مشاهده نکرده‌‌ام و نمی‌توانم درباره آن اظهار نظر کنم.
وی این ابهام را مطرح کرد که ارز حاصل از صادرات را چگونه می‌خواهند به داخل کشور منتقل کنند؟ از کجا می‌خواهند پولش را بدهند. در ایران قابلیت رد و بدل کردن ارز وجود ندارد و باید از یک کشور ثالث استفاده کند.
عسگر‌اولادی در پاسخ به این سؤال که آیا فکر می‌کنید صادرکنندگان از این طرح حمایت کنند گفت: باید چند روز بگذرد تا اظهار نظر کنیم اما ظاهرا صادر‌کنندگان از این طرح استقبالی نخواهند کرد مگر اینکه اجباری شود.

حمایت صندوق توسعه ملی از مرکز مبادلات ارزی
همچنین محمدعلی فرزین در جلسه مشترک با وزیر صنعت،معدن وتجارت و رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نقش این صندوق در مرکز مبادلات ارزی افزود: این صندوق مجاز است ۲۰ درصد از منابع ارزی خود را تبدیل به ریال کرده و دراختیار متقاضیان ریالی و بخش خصوصی قرار دهد.
وی تصریح کرد: دراین راستا تصمیم گرفته شد تا ۲۰ درصد از منابع ارزی این صندوق از طریق بانک مرکزی در بازار جدید به فروش برسد.
به گفته فرزین، منابع ریالی ارزی که توسط صندوق به فروش خواهد رسید تماما در اختیار بخش خصوصی، تعاونی و بخش عمومی غیر دولتی به صورت ریالی قرار خواهد گرفت .
وی تاکید کرد: تمام توان و تلاش صندوق در اختیار بانک مرکزی قرار خواهد گرفت تا بتوانیم نیازهای ارزی متقاضیان واقعی در بازار ارز را پاسخگو باشیم.
http://www .momtaznews.com
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -


 
     
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2019 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)