فرصت تحصیلی

اعتماد به نقش فرهنگی دانشگاه، شکوفایی اندیشه‎های فرهنگی را به همراه دارد
نوع اطلاعات : فرصت تحصیلی
طبقه بندي : همه موارد
منبع خبر : isna.ir
تاريخ خبر : 1394/08/18
 
رئیس دانشگاه پیام نور لرستان گفت: اعتماد به نقش فرهنگی دانشگاه شکوفایی اندیشه‎های علمی و فرهنگی را به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، محمدرضا جعفری در شورای فرهنگی دانشگاه پیام نور لرستان، در خصوص امکان استفاده از ظرفیت‎های دانشگاه برای ارتقاء سطح فرهنگ عمومی، افزود: آنچه در جامعه امروز، معمولاً بیشتر مورد تأکید و قضاوت قرار می گیرد، نمودهای عینی فرهنگ عمومی است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بسیاری از گروه‎های مرجع و تأثیرگذار به‎دلایل متعدد، اثرگذاری خود را در جامعه ما از دست داده‎اند. دانشگاه به عنوان نهادی تأثیرگذار می‎تواند بر هر دو نمود فرهنگ عمومی تأثیرگذار باشد.

رئیس دانشگاه پیام نور لرستان تصریح کرد: در چند مورد اهمیت دانشگاه در ارتقاء فرهنگ عمومی نمود پیدا می‎کند که عبارتند از گستردگی مخاطب، توانایی‎های پژوهشی و الگوسازی در دانشگاه‎ها که هرکدام از این ابزارها به‎صورت عمیق می‎توانند در فرهنگ عمومی تأثیرگذار باشند.

جعفری اضافه کرد: دانشگاه به جهت برخورداری از مخاطبان پرشمار و جایگاه قشر دانشجو در میان خانواده‎ها می‎تواند از اثرگذارترین کانون‎های شکل‎گیری و اصلاح فرهنگ عمومی قلمداد شود.

وی بیان کرد: اگر تعداد دانشجویان کشور را به خانواده‎ها تعمیم دهیم، درمی‎یابیم که کمتر خانواده‎ای به‎طور مستقیم و یا غیرمستقیم از داشتن عضوی به نام دانشجو محروم است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هر دانشجو می‎تواند به منزله سفیر فرهنگی دانشگاه در خانواده‎ها تلقی شود و بسیاری از مفاهیم فرهنگی از این طریق امکان راه‌یابی میان خانواده‎ها و معمولاً میان جامعه را می‎یابد.

جعفری افزود: هر فعالیت فرهنگی در دانشگاه، در ادامه به جامعه تسّری می‎یابد و زمینه رشد و شکوفایی کشور را فراهم می‎سازد. علاوه بر این هزاران عضو هیأت علمی دانشگاه‎ها و کارمندان دانشگاه را نیز باید به این مخاطبان پر شمار بیفزاییم. استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه نه تنها در این محیط فکری، خود را بیش از پیش تجهیز می‎کنند، که جامعه نیز از آنان به عنوان منابع تولید فکر و فرهنگ تأسی می‌جویند.

وی اظهار کرد: واضح است که مهم‎ترین بعد تأثیر مراکز آموزشی بر جامعه، نقش الگویی آنهاست. فرهنگ نخبگان به شدت بر فرهنگ عامه تأثیرگذار است. اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که نه فرهنگ عامه و نه فرهنگ نخبگان، هیچ یک به تنهایی نمی‎توانند حیات فرهنگی و اجتماعی انسان را بنیان نهند.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: تولید علم، تربیت نیروی کار آزموده برای توسعه جوامع، بارورکردن ارزش‎های انسانی و فرهنگی و سرانجام تربیت شخصیت اجتماعی دانشجویان برای ورود مستقیم به جامعه و بازار کار از جمله وظایف مهم دانشگاه‎ها در ساخت فرهنگ عمومی محسوب می‎شوند.

جعفری اضافه کرد: دانشگاه می‎تواند با بهره‎گیری از تخصص نخبگان و صاحب‎نظران فرهنگی در فضایی به‎دور از افراط و عوام‎زدگی، راه‌هایی برای پایبندی جامعه به اخلاق بیابد تا از این رهگذر بازتاب فرهنگی متعالی در جامعه دیده شود. آنچه امروز فرهنگ جامعه ما بیش از هر چیز بدان محتاج است، کسب این توانایی است.

وی گفت: برای آنکه دانشگاه بتواند به‎خوبی به رسالت خود در جهت ارتقاء فرهنگ عمومی عمل کند، باید زمینه‎ای فراروی خود آماده و مهّیا کند. اعتماد به نقش فرهنگی دانشگاه می‎تواند شکوفایی اندیشه‎های علمی و فرهنگی را بیش از پیش به‎دنبال داشته باشد.

رئیس دانشگاه پیام نور لرستان افزود: ثمره اعتماد به دانشگاه، شکوفایی اندیشه است و ثمره محدود کردن دانشگاه، رکود و احتیاط و ناباروری فکری است. چرخه تولید اندیشه‎های فکری در دانشگاه زمانی به گردش درمی‎آید که دغدغه پاسخ‌گویی به انتقادات غیرمنصفانه سلایق گوناگون از میان برود و دانشگاه بتواند فارغ‎بال به تکامل خویش ادامه دهد.

وی گفت: یکی از اهداف عالیه دانشگاه پیام نور استفاده از پتانسیل خود در ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه است که در این راه از دیدگاه‎های مختلف در این زمینه استقبال کرده و از آنها در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی نظام، بهره خواهیم برد
 
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2020 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)