فرصت تحصیلی

قطار تحول به " آموزش پرستاری " رسید
نوع اطلاعات : فرصت تحصیلی
طبقه بندي : همه موارد
منبع خبر : isna.ir
تاريخ خبر : 1394/08/20
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به کمبود نیروی پرستار در کشور،‌ تامین نیروی انسانی مورد نیاز کشور را از اهداف برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی برشمرد و از اجرای آیین نامه استفاده از ظرفیت بیمارستانهای دولتی و غیردولتی و خصوصی از ابتدای سال تحصیلی 96 95 خبر داد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: آیین نامه استفاده از ظرفیت بیمارستانهای دولتی و غیردولتی و خصوصی در تربیت کارشناسان پرستاری برای بهره برداری از امکانات گسترده بیمارستانهای دولتی و خصوصی با مسئولیت دانشکده های پرستاری در دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور و دانشگاه آزاد اسلامی از نیمسال اول سال تحصیلی 96-1395 به اجرا در خواهد آمد.

دکتر لاریجانی با بیان نیاز کشور به نیروی پرستار گفت: استفاده از ظرفیت بیمارستانهای دولتی و غیردولتی و خصوصی در تربیت کارشناسان پرستاری به منظور بهره برداری از کلیه ظرفیت های کشور در رفع نیازهای نظام سلامت تدوین شده است. وی افزود:‌ آموزش دانشجویان کارشناسی پرستاری توسط بیمارستانهای دولتی و غیردولتی و خصوصی با هماهنگی مرکز سنجش آموزش پزشکی و به صورت دو مرحله ای (نیمه متمرکز) مطابق کلیه ضوابط و استانداردهای آموزشی صورت خواهد پذیرفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در این طرح به منظور استفاده از ظرفیت بیمارستانهای دانشگاهی تفاهم نامه ای بین بیمارستان و دانشکده های پرستاری همان دانشگاه علوم پزشکی، باهماهنگی معاونین آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی، منعقد می گردد. همچنین بهره برداری از بیمارستانهای غیردولتی و خصوصی نیز مشروط به عقد تفاهم نامه بین بیمارستان و دانشکده های پرستاری واحد های دانشگاه آزاد اسلامی، با هماهنگی معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، خواهد بود.

وی با بیان اینکه تفاهم نامه بین بیمارستان و دانشکده پرستاری می بایست توسط رییس دانشگاه ذیربط تایید و تنفیذ گردد، اضافه کرد: تامین فضای فیزیکی برای برگزاری دوره براساس استانداردها و ضوابط موجود به عهده بیمارستان بوده و در موارد خاص، طبق تفاهم فی مابین از امکانات فیزیکی دانشکده پرستاری و یا سایر امکانات موجود استفاده خواهد شد. وی افزود:‌ تامین نیروی انسانی اعم از اعضای هیات علمی و کارشناسان مورد نیاز مطابق با استفاده از امکانات بیمارستان و در موارد ضروری از طریق دانشکده انجام خواهد شد و مدرک تحصیلی دانش آموختگان توسط دانشکده پرستاری صادر شده و در آن بیمارستان محل تحصیل قید خواهد گردید.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه حداقل زیرساخت های لازم جهت آموزش استاندارد پرستاری به دانشگاههای ذیربط ابلاغ خواهد شد تاکید کرد: نظارت بر برنامه ریزی ها، اجرا، پایش و اعتبار بخشی مراکز مجری به عهده دانشکده های پرستاری مسئول می باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت مبنای تعیین ظرفیت پذیرش را امکانات بیمارستان و دانشکده برای زیرساخت ها و نیازهای آموزش بیان کرد و گفت: ظرفیت نهایی پذیرش دانشجو به پیشنهاد دانشگاه ذیربط و پس از تایید شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی تعیین و در دفترچه آزمون سراسری اعلام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر لاریجانی گفت: پذیرفته شدگان پس از فراغت از تحصیل متعهد خدمت در بیمارستانهای دولتی و غیردولتی و خصوصی محل تحصیل یا سایر بیمارستانها با شرایط مشابه خواهند بود. وی ابراز امیدواری کرد اجرای این طرح بتواند گامی در راستای رفع نیاز کشور و ارتقاء آموزش پرستاری باشد.
 
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2020 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)