فرصت تحصیلی

آمادگی دانشگاه پیام نور برای بورسیه 60دانشجوی افغان
نوع اطلاعات : فرصت تحصیلی
طبقه بندي : همه موارد
منبع خبر : isna.ir
تاريخ خبر : 1394/09/04
 
دکتر فریده مومند وزیر تحصیلات عالیه افغانستان به همراه سفیر این کشور در ایران و تنی چند از مسئولان دانشگاه های جمهوری اسلامی افغانستان با دکتر رستمی ابوسعیدی رئیس دانشگاه پیام نور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر رستمی ابوسعیدی رییس دانشگاه پیام نور درخصوص تخصیص بورسیه به دانشگاه های افغانستان اعلام آمادگی کرد و گفت: این دانشگاه در نظر دارد با اولویت بانوان،40 بورسیه را به دانشجویان دختر و 20 بورسیه را به دانشجویان پسر کشور افغانستان در سه سال آینده اختصاص دهد.

وی با عنوان اینکه دانشگاه پیام نور آمادگی به روزرسانی کتب دانشگاهی افغانستان را دارد، اظهار داشت: این دانشگاه دارای بیش از 2150 عنوان کتاب است که در صورت نیاز کشور افغانستان می تواند این منابع را در اختیار قرار دهد.

دکتر رستمی ابوسعیدی اظهار داشت: همکاری مشترک در راه اندازی دانشگاه های مشابه آموزش از راه دور و مجازی، مبادله استاد و دانشجو و تفاهم نامه مشترک پژوهشی از دیگر مواردی است که دانشگاه پیام نور آمادگی دارد در این خصوص خدمات لازم را به کشور افغانستان ارائه دهد.

وی خواستار ارائه تسهیلاتی در روادید اساتید و کارکنان دانشگاه پیام نور به کشور افغانستان شد و افزود: دانشگاه پیام نور دارای شعباتی در کابل، هرات ومزار شریف است که برای سهولت تردد اساتید این دانشگاه نیازمند تسریع در صدور روادید اساتید هستیم.

رییس دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه دانشگاه پیام نور با هدف کمک به کشور افعانستان تسهیلات را در اختیار علاقه مندان به تحصیل این کشور قرار می دهد، اظهار داشت: دانشگاه پیام نور بزرگ ترین دانشگاه دولتی کشور با بیش از 800 هزار دانشجو و 4000 عضو هیات علمی آمادگی دارد که پس از بازنگری لازم، رشته های مورد نیاز کشور افغانستان را در قالب رشته های چند نظمی و بین رشته ای ایجاد کند.

وی با عنوان اینکه در 10 سال گذشته بیش از 9700 دانشجوی افغانستان از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند، تصریح کرد: در بین این افراد و کسانی که مدرک فارغ التحصیلی خود را از دانشگاههای ایران اخذ نموده اند، افراد شاخصی من جمله؛ 4 وزیر دولت های مختلف افغانستان و شمار زیادی از اساتید دانشگاه های مختلف این کشور به چشم می خورند و این نشان از رابطه نزدیک همکاری دو جانبه کشورهای همسایه ایران و افغانستان دارد.

دکتر رستمی ابوسعیدی افزود: در حال حاضر بیش از 18هزار دانشجو از جمهوری اسلامی افغانستان در دانشگاه های دولتی ایران مشغول به تحصیل هستند که یک چهارم این تعداد در دانشگاه پیام نور تحصیل می کنند .

رییس دانشگاه پیام نور در پایان خواستار تشکیل کمیته 3 نفره از طرف دو کشور شد تا ضمن حل مسائل و مشکلات دانشگاه پیام نور در کشور افغانستان، راهکارهای تعامل موثر مشترک ارائه شود.

تخصیص 40 بورسیه به دانشجویان دختر افغان قابل تقدیر است

وزیر تحصیلات عالی افغانستان نیز با عنوان اینکه دانشگاه پیام نور دانشگاهی مطرح در افغانستان است که دانشجویان بسیاری را در این کشور تربیت می کند، از تخصیص 60 بورسیه به دانشگاه افغانستان با اولویت بانوان قدردانی کرد.

وی در دیدار با رئیس دانشگاه پیام نور تصریح کرد: وزارت تحصیلات عالی افغانستان برنامه های مهمی برای جذب بیشتر دانشجویان دختر و فراهم کردن بسترهای تحصیلات عالی برای آنها دارد و اختصاص 40 بورسیه از سوی دانشگاه پیام نور به دانشجویان دختر افغانستان ارزشمند است.

مومند اظهار داشت : وزارت تحصیلات عالی افغانستان در زمینه چاپ و نشر کتاب ، تجهیز کتابخانه ها، ایجاد کتابخانه های الکترونیکی، آموزش مجازی و از راه دور نیازمند کمک دانشگاه های ایران و به ویژه دانشگاه پیام نور است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، وی با بیان اینکه دولت افغانستان با دولت همزبان ایران رابطه ای دوستانه دارد، اظهار داشت: ما دارای مشترکات زیادی در زمینه های فرهنگی، دینی و زبانی هستیم که برای تحکیم این روابط می توانیم در حوزه آکادمیک همکاریهای بیشتری داشته باشیم.
 
کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2020 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)