پرسش و پاسخ

* پرسش   HyperLink HyperLink

عنوان پرسش: مهارت مورد نیاز بازار کار مهندس مکانیک
شرح پرسش: سلام.من دانشجوی مهندسی مکانیک گرایش جامدات هستم.ورود به بازار کار دغدغه اصلی منه.از هر کسی که میپرسم ، حالا چه دانشجوی ترم بالایی،چه استاد میگن که تو باید یه مهارتی رو متناسب با رشتت و علاقت یاد بگیری; البته مهارتی که که بازار کار داشته باشه و توی همون مهارت تا ته بری.میخواستم بدونم نظر اعضای این سایت چیه؟ کدوم مهارت رو یاد بگیرم؟ شما برای اینکه من بعد از فارغ التحصیلی سواد یه کار خوب رو داشته باشم برای اینکه سریع جذب بشم چیه؟ ممنون میشم کامل راهنماییم کننین.
فایل مرتبط: - - -
لینک مرتبط: - - -
وضعیت سوال: در انتظار پاسخ

گروه تخصصی: فنی مهندسی > مکانیک زمان ثبت سوال: جمعه، 26 اردیبهشت 1393 - 01:16:55 تعداد بازدید: 3367 تعداد پاسخ: 20

* پاسخ جدید  

پاسخ:  

فایل مرتبط: (حد اکثر 4 مگابایت)
لینک مرتبط:

پیام مدیریت در خصوص درج پاسخها

* مشخصات متخصص جدیدترین  -  قدیمی ترین  - امتیاز

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

غلامرضا ملکی
پ، 13/08/95 - 14:25

متن پاسخ:

نقل قول
با سلام- بعنوان كسي كه 20 سال در صنعت خودروي كشور عزيزمان ايران مشغول به انجام وظيفه هستم مي توانم توصيه كنم كه پشتكارتان را نسبت به هدفتان هيچ وقت كم نكنيد وبا توكل به پروردگار در پيشرفت خود ومملكت كوشا باشيد.براي شما آرزوي موفقيت مي كنم.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهرداد واعظ نیا
پ، 13/08/95 - 10:31

متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: حسین قدیری (1393/23/28 - 07:23):
... ...
سلام منظورتون از درک مفاهیم دوره لیسانس چیه؟میشه چندتا مثال واقعی بزنین؟
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

حسین قدیری
پ، 13/08/95 - 07:23

متن پاسخ:

نقل قول
مهارت های لازم برای یک مهندس مکانیک
1- تسلط بر یکی از نرم افزارهای مدل سازی ترجیحاً (سالیدورک یا اینورتور)
2- تسلط بر اصول نقشه کشی صنعتی (حداقل در سطح نقشه کشی 2)
3- آشنایی با اصول طراحی مهندسی
4- دانش کافی در زمینه طراحی اجزا
5- آشنا به فرآیندهای ساخت
6- تسلط بر استانداردهای موجود در زمینه قطعات صنعتی(کتاب ولی نژاد مرجع مناسبی است)
7- زبان انگلیسی
8- آشنایی با نرم افزارهای مجموعه office
این مهارت ها برای یک مهندس مکانیک الزامی است اما این را هرگز فراموش نکنید که قبل از همه این مهارت ها شما باید مفاهیم موجود در دروس لیسانس را درک کرده باشید پس این فکر معیوب که این دروس به هیچ کاری نمی آیند را از ذهنتان بیرون کنید. تنها با دانستن مفاهیم (به قول معروف جان کلام) این دروس می توانید یک سر و گردن از دیگر مهندسان مکانیک بالاتر باشید (این را بنده به تجربه دریافته ام). پس در یادگیری و درک دروس مهندسی مکانیک اهتمام ویژه ای به خرج دهید.(البته این را بگم که بین درک مفاهیم و نمره خوب آوردن تفاوت وجود دارد!)
مهارت های لازم برای یک مهندس مکانیک جامدات حرفه ای
1- تسلط به سیستم های هیدرولیک و نیوماتیک
2- تسلط بر یکی از نرم افزارهای تحلیل مهندسی مثل انسیس یا آباکوس
3- آشنایی با اصول برق صنعتی (آشنایی و تسلط یافتن بر plc)
4- آشنایی با موتورهای الکتریکی
برای اینکه بتوانی کارهایی در سطوح بالاتر و حرفه ای تر انجام دهی تسلط به موارد دیگر نیز لازم است ولی با داشتن مهارت های بالا نیز می توانی یک مهندس مکانیک جامدات خوب در سطح صنعت ایران باشی.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

سجاد عمرانی
چ، 12/08/95 - 18:48

متن پاسخ:

نقل قول
با سلام ووقت بخیر خدمت شما دوستان
درمورد مهرت ببینید گرایش های رشته مکانیک زیاد هستن وواقعا رشته کاملی هستش خودتون میدونید سختیهای منحصر به خودش رو هم داره به نظر من باید تو گرایش خودتون بیشتر فعالیت وکسب تجربه ودانش کنید چون بعدا هم همین انتظار ازتون میره .
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

مهران فردوسی اسکویی
چ، 12/08/95 - 18:19

متن پاسخ:

نقل قول
shoma bayad az automation sar dar biari...pneumatic ro balad bashi kheili to tarrahi be dardet mikhore...osole naghse keshi ro balad bashi ya khodet betoni naghshe koni...chizi ke bachehaie mechanic aslan sar dar nemiaran ta akhare dorane karishon
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

محسن رادفر
چ، 12/08/95 - 12:13

متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: mahmoud shakouriyan (1393/21/27 - 01:21):
نقل قول از: محسن رادفر (1393/59/27 - 00:59):
یه موضوع دیگه هم هست که ببینید علاقه مندیتون در رشته مکانیک تو چه زمینه هاییش هست. مهندسین مکانیک میتونن تو واحدهای طراحی و توسعه، کیفیت، تحقیقات و تکنولوژی، تولید، تعمیرات و نگهداری و .... فعالیت کنن. بستگی داره که علاقه مند به فعالیت در کدوم زمینه باشید. اگه مایل بودید بگید تو چه زمینه ای تا بیشتر بتونم راهنماییتون کنم.
خیلی ممنون از پاسختون .تو زمینه تعمیرات و نگهداری راهنماییتون چیه؟ دروس دانشگاهی که مسلما لازم هست ولی اصلا کافی نیست.آیا نیاز به گذراندن دوره هم هست؟

برای فعالیت در زمینه تعمیرات نگهداری (نت) به عنوان کارشناس باید با اصول مهندسی تاسیسات آشنا باشین که از طریق گذراندن دوره های آموزشی میتونید مهارتتون رو ارتقاء بدین. جهاد دانشگاهی شریف به صورت دوره ای برگزار میکنه این دوره ها رو
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

محمود حسین نژاد
چ، 12/08/95 - 11:55

متن پاسخ:

نقل قول
مهاجرت نیروی کار متخصص به کانادا
کانادا از ابتدای می 2014 اقدام به پذیرش پرونده نیروی کاری ماهر Federal Skilled Workers می نماید.در این برنامه 50 رشته شغلی اعلام شده که هرکدام 1000 نفر و در مجموع 25000 نفر از سراسر جهان پذیرفته خواهند شد.
جهت اطلاعات بیشتر به سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا www.cic.gc .ca مراجعه نموده و در صورت نیاز به انجام خدمات مهاجرتی با هزینه و شرایط مناسب با ما تماس بگیرید.
در صورت تمایل مشخصات خود را شامل مدرک و مقطع تحصیلی،سابقه کاری ، وضعیت تاهل ،نمره مدرک زبان آیلتس جنرال جهت ارزیابی اولیه رایگان ارسال نمایید . mhn_assl@yahoo.com
تل فن هماهنگی : 09123786985 و 09365201059
1 ۰۰۱۳ مدیران با سابقه یا رده بالا در حوزه های مالی، ارتباطات و بیزنس 26 ۲۱۷۳ مهندس نرم افزار و طراح
2 ۰۰۱۵ مدیران با سابقه در حوزه های تجاری، رسانه ای و دیگر خدمات 27 2174 برنامه نویسان کامپیوتر و متخصصین نرم افزارهای رسانه ای دو سویه
3 ۰۱۱۱ مدیران مالی 28 ۲۲۳۲ تکنسین مکانیک
4 ۰۱۱۲ مدیران منابع انسانی 29 ۲۲۳۴ ارزیاب ساخت و ساز
5 ۰۱۱۳ مدیران خرید 30 ۲۲۴۱ تکنسین برق و الکترونیک
6 ۰۱۲۱ مدیران موسسات یا بنگاههای ملکی و یا مالی 31 ۲۲۴۳ تکنسین ماشینهای صنعتی
7 ۰۳۱۱ مدیران بهداشت و سلامت 32 ۲۲۶۳ بازرسان بهداشت عمومی و محیط کار و ایمنی شغلی
8 ۰۷۱۱ مدیران ساخت و ساز 33 ۲۲۸۱ تکنسین شبکه های کامپیوتر
9 ۰۷۱۲ مدیران خانه سازی و تعمیرات 34 ۳۰۱۱ سوپروایزر پرستاری
10 ۰۸۱۱ مدیران منابع طبیعی و شیلات 35 ۳۰۱۲ پرستاران
11 ۰۹۱۱ مدیران تولید 36 ۳۱۱۱ پزشکان تخصص
12 ۱۱۱۱ حسابرسان مالی و حسابداران 37 ۳۱۱۲ پزشکان عمومی و پزشکان خانواده
13 ۱۱۱۲ تحلیلگران مالی و سرمایه گذاری 38 3132 متخصصین تغذیه
14 ۱۱۱۳ کارکنان بخش امنیت سرمایه گذاری،واسطه های سرمایه گذاری 39 3141 شنوایی سنج ها و گفتار درمانگرها
15 ۱۱۱۴ دیگر شاغلان حوزه های مالی 40 ۳۱۴۲ فیزیوتراپیست ها
16 1123 کارکنان حرفه ای حوزه های تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی 41 ۳۱۴۳ تراپیستهای شغلی
17 ۱۲۱۲ سوپروایزرهای حوزه مالی و بیمه 42 ۳۲۱۴ تکنسینهای تراپی تنفسی و .....
18 ۱۲۲۴ مدیران ساختمان (کسانی که ساختمان را اداره می کنند) 43 ۳۲۱۵ تکنولوژیستهای رادیولوژی
19 ۲۱۱۳ اقیانوس شناسان و زمین شناسان 44 ۳۲۱۶ تکنسینهای سونوگرافی پزشکی
20 ۲۱۳۱ مهندسین عمران 45 ۳۲۳۳ بهیاران
21 ۲۱۳۲ مهندسین مکانیک 46 ۳۲۳۴ صاحبان مشاغل پیراپزشکی
22 ۲۱۳۳ مهندسین برق و الکترونیک 47 ۴۰۱۱ استادان دانشگاه و مدرسین
23 ۲۱۴۵ مهندسین نفت 48 ۴۱۵۱ روان شناسان
24 ۲۱۷۱ مشاوران و تحلیلگران سیستمهای اطلاعاتی 49 ۴۲۱۴ معلمین مهد کودک و دستیاران آنها
25 ۲۱۷۲ تحلیلگران و مدیران دیتا 50 5125 مترجمین
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

ali akbar aslani
چ، 12/08/95 - 02:24

متن پاسخ:

نقل قول
سلام دوست عزيز در رابطه با رشته شما طي يك دوره كنترل كيفيت در جهاد دانشگاهي شريف و به دنبال اون يادگيري نرم افزارهاي مكانيك از قبيل اتوكد و كتيا و ساليدوركس و... با تسلط كامل در دوره دانشجويي ميتونه آينده خوبي روبرات به اميد خداي متعال رقم بزنه موفق باشي
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

2
امتیاز پاسخ
[imgExp]

حسن قاسمی
چ، 12/08/95 - 01:24

متن پاسخ:

نقل قول
سلام
من به عنوان کسی که مکانیک جامدات خوندم و یه سالیه دارم صنعت رو از نزدیک میبینم خدمتتون عرض کنم که توی صنعت ایران اگه بخوای خودتو راحت کنی و یه شغل پشت میزی برای خودت جور کنی کافیه فقط Office رو خوب بلد باشی و Auto Cad رو هم تقریبا بدونی!!!
البته حقیقتا از این حرفا و از این وضعیت متنفرم ولی متاسفانه واقعیته! صنعت ما در خیلی از جاها به معنای واقعی کلمه راکده! که البته دلایل زیادی داره که دراین مجال نمیگنجد!
اما اگه یه کم دنبال کار تخصصی تر می گردین و ازین کارا خوشتون نمیاد از الان بهت چندتا توصیه برادرانه میکنم که اگه خودم هم برگردم همین کارا رو میکنم:

1- زبان انگلیسیت رو واقعا قوی کن... به هر روشی که میتونی چون برای یه مهندس مکانیک واقعا ابزار مفید و مورد نیازیه...
2- نرم افزار کتیا و آباکوس رو خوب یاد بگیر...(البته یا نرم افزارهای مشابهش مثه سالیدورک و انسیس، در کل یه مدلساز و یه تحلیلگر خوب)
3- دوره های تخصصی مورد علاقه ات رو برو...یه سری به انجمن های علمی مکانیک بزن (مثه ISME و IRSME و ...) دوره های زیادی هست بسته به علاقه ات یه کمی پولاتو خرج کن! بهت قول میدم ضرر نمیکنی! ;) مثه دوره های NDT ، CM ، Hydraulic ، Penumatic ، Pumps و...
البته خیلی از شرکت های دولتی و خصوصی و نیمه خصوصی و دیگه هم دوره میذارن ولی بگرد یه باکیفیت و معتبرش رو پیدا کن...
4- پروژه ها و مسابقات علمی دانشجویی رو از دست نده دیگه با دوستات ازین فرصتا گیر نمیاری!!

همین!!!
البته اینو هم اضافه کنم که برخلاف دوستمون که یه کم سنگ گرایش سیالات رو به سینه زدند عرض کنم که به نظرم نظام مهندسی هم دیگه اون ارزش قبلشو نداره و الان مهندسای نظام دارمون هم خیلی زیادن که خلاصه...!
به شخصه من اصلا خودم با کارای تهویه مطبوع و انتقال حرارت و اینا زیاد حال نمیکنم هرچند توی دانشگاه پی این درسا رو به هم بدنم مالیدم و پاسش کردم!!

در آخر به نظرم یه مهندس مکانیک واقعی باید همیشه خودشو آپدیت کنه و طبیعت فعالی داشته باشه تا بتونه موفق بشه، صنعت ایران باید توسط مهندسای مکانیک واقعی متحول بشه تا ازین وضعش در بیاد و این محقق نمیشه مگر وقتی که مهندسای این مملکت به توانایی ها و داشته هاشون ایمان بیارن و با توکل بر خدا رو به جلو حرکت کنن ... من که واقعا امیدوارم... آینده از آن ماست...

***** ****** اگه برای کارایی که دوست داریم تلاش نکنیم، مجبور میشیم کارایی رو انجام بدیم که ازشون متنفریم!! ************
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

mahmoud shakouriyan
چ، 12/08/95 - 01:21

متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: محسن رادفر (1393/59/27 - 00:59):
یه موضوع دیگه هم هست که ببینید علاقه مندیتون در رشته مکانیک تو چه زمینه هاییش هست. مهندسین مکانیک میتونن تو واحدهای طراحی و توسعه، کیفیت، تحقیقات و تکنولوژی، تولید، تعمیرات و نگهداری و .... فعالیت کنن. بستگی داره که علاقه مند به فعالیت در کدوم زمینه باشید. اگه مایل بودید بگید تو چه زمینه ای تا بیشتر بتونم راهنماییتون کنم.
خیلی ممنون از پاسختون .تو زمینه تعمیرات و نگهداری راهنماییتون چیه؟ دروس دانشگاهی که مسلما لازم هست ولی اصلا کافی نیست.آیا نیاز به گذراندن دوره هم هست؟
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

mahmoud shakouriyan
چ، 12/08/95 - 01:17

متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: عادل داودی (1393/09/27 - 00:09):
... ...
ببخشید میشه بفرمایید که دقیقا منظورتون از گذراندن واحد ها در آینده چیه؟ یعنی من که جامداتم با انتخاب چند درس از سبد تحصیلی سیالات میتونم تو نظام جزو رشته های اصلی بشم؟ بعد میشه بفرمایید که خودتون دقیقا گذراندن چه دوره هایی رو پیشنهاد میدید؟ مثلا در مورد نرم افزار های مکانیک مثلا کتیا آیا حتما مدرک یک موسسه ی معتبر مثل مجتمع فنی تهران نیازه؟ یا نه دانشجو خودش یاد بگیره کفایت میکنه؟.در مورد همین مثلا مجتمع فنی تهران چون تو رزومه تون دیدم خودتون کلا گذراندن چه دوره هایی رو پیشنهاد میکنید؟ در آخر هم چون میدونم تجربه تون خیلی بالاست شما که میفرمایید حرفه ای شدن تو چند زمینه محدود ،امکانش هست چند تا از این زمینه ها رو برای من معرفی کنید ؟
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

محسن رادفر
چ، 12/08/95 - 00:59

متن پاسخ:

نقل قول
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

0
امتیاز پاسخ
[imgExp]

محسن رادفر
چ، 12/08/95 - 00:53

متن پاسخ:

نقل قول
تسلط به نرم افزار خیلی مهمه برای شما، نرم افزارهایی مثل catia ، solidworks و...
برای آشنایی بیشتر با توانمندیهای مورد نیاز و متناسب با بازار کار می تونید آگهی های استخدام رو ببینید و مهارتهای مورد نظر از یک مهندس مکانیک رو ببینید.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

عادل داودی
چ، 12/08/95 - 00:09

متن پاسخ:

نقل قول
ببینید در ساختار فعلی نظام مهندسی ساختمان طبق قانون و آیین نامه موجود هفت رشته اصلی وجود دارد که یکی از آنها تاسیسات مکانیکی ساختمان است.در این رشته برخی مدارک تحصیلی اصلی محسوب می شوند و برخی مرتبط و برخی اصلا پذیرفته نمی شوند:
مثال سیالات اصلی است جامدات مرتبط و ساخت و تولید قبول نیست.تاسیسات مکانیکی یکی از صدها شاخه مهندسی مکانیک است که شما در آینده میتوانید در آن مشغول به کار شوید.اما این شاخه یک حسن دارد و ان اینکه شما می توانید حدود سه چهار سال پس از فراغت از تحصیل یک خویش فرما و صاحب کسب و کار قانونی و مستحکم باشید.البته بدیهی است که تلاش می خواهد.
مقصودم از طرح این مطلب این بود که الان خیلی از بچه های جامدات که دارند میان سمت نظام از این حسرت می خورند که چرا مرتبط محسوب می شوند و از برخی مزایا محروم می شوند. شما می توانید با گذراندن برخی واحدها در آینده از مزیتهای این گرایش نیز بهره ببرید واین یکی از دهها کاری است که حین تحصیل در دانشگاه می توانید انجام دهید. می توانید دوره های نرم افزاری را در مراکز ملی معتبر بگذارنید و گواهینامه های معتبری دریافت کنید. البته بهتر است ابتدا به دنبال نرم افزارهای رایجتر و راهبردی تر باشید. مثلا در نقشه کشی بر اتوکد کاملا مسلط شوید. یا مهارتهای icdl و افیس را به صورت حرفه‌ای فرابگیرید. منظورم بیش از این چیزهایی است که عموما آماتور خیلی ها بلد هستند. سعی کنید در هرکاری حرفه ای باشید. حرفه ای بودن در چند زمینه محدود بسیار بهتر از آن است که به دهها زمینه به قول خودمان ناخنک بزنیم. در پناه خدا باشید.
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

1
امتیاز پاسخ
[imgExp]

mahmoud shakouriyan
س، 11/08/95 - 23:47

متن پاسخ:

نقل قول
نقل قول از: عادل داودی (1393/27/26 - 19:27):
سلام،خیلی از جامداتی ها بعد از اتمام تحصیل حسرت می خورند که چرا نرفتند سیالات.ولی حسرت خوردن نمی خواهد.توصیه می کنم در زمان دانشگاه کمی زحمت به خودتان بدهید و چند واحد اضافه پاس کنید که اگر بعدا خواستید عضو نظام مهندسی ساختمان شوید مثل این خیل عظیم دوستان و دانشجویان ما حسرت نخورید. اگر نیاز به اطلاعات جزیی و تخصصی داشتید با ما تماس بگیرید. در پناه حق باشید.
خیلی ممنونم میشه بیشتر توضیح بدید؟
لینک مرتبط:
فایل مرتبط:
- - -
- - -

کلیه حقوق متعلق به مرجع متخصصین ایران می باشد.
Protected under Iranian Copyright laws - (C) 1999-2019 irexperts.ir - Privacy Policy (in Persian)